USD/TRY
9.6153
%1.08
GBP/TRY
13.2482
%0.55
EUR/TRY
11.2367
%1.02
BITCOIN
60,742.32
%-2.84
ETHEREUM
3,977.88
%-2.43
DOGE
0.24620000
%0.69
BINANCE COIN
478.80
%1.01
emtia

AB Karbon Piyasasını Güçlendirmeyi Planlıyor

Avrupa Birliği emisyonları daha hızlı azaltmak ve yeni sektörlerde kirliliğe fiyat koymak için karbon piyasasını güçlendirmeyi planlıyor.AB'nin emisyon ticaret sistemi (ETS), bloğun merkezi iklim p...

Avrupa Birliği emisyonları daha hızlı azaltmak ve yeni sektörlerde kirliliğe fiyat koymak için karbon piyasasını güçlendirmeyi planlıyor.

AB'nin emisyon ticaret sistemi (ETS), bloğun merkezi iklim politikası ve enerji santrallerini, fabrikaları ve Avrupa uçuşları yapan havayollarını CO2 saldıklarında izin almaya zorlayan sistem..

Avrupa Komisyonu önümüzdeki ay, daha iddialı bir iklim değişikliği hedefini karşılamak için tasarlanmış bir politika paketinin parçası olarak sistemin yenilenmesini önerecek.

Açıklanan rapor, ETS'deki CO2 izinlerinin arzının bir kereye mahsus bir kesinti ile karşı karşıya kalacağını bildirdi. Raporda, her yıl ETS'ye giren izinlerin sayısında bu oran belirtilmemiş olsa da daha hızlı bir oranda azalacağı belirtildi.

Öneri, AB karbon fiyatlarını düşürebilecek fazla izinlerin birikmesini önlemek için tasarlanmış bir mekanizma olan ETS "piyasa istikrar rezervini" güçlendirecek.

Raporda, ETS 1.096 milyardan fazla yedek izin içerdiğinde, rezervin 2030 yılına kadar yılda %24'ünü emeceği belirtildi. Dolaşımda 833 milyon ila 1.096 milyar izin olduğu zaman, rezerv, bunu 833 milyona indirmek için yeterli izinleri emecek.

AB üye ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu, kabaca iki yıl sürebilecek bir süreç olan nihai reformları müzakere edecek.

AB'nin planlanan karbon sınır vergisi kapsamındaki endüstriler için ücretsiz karbon izinleri sona erecek - çelik, çimento, alüminyum ve gübre üreticileri için karbon maliyetlerini artırabilecek.

Rapor, ETS'yi nakliyeyi de içerecek şekilde genişletme ve binalardaki ulaşım ve ısıtma sistemleri için yeni, ayrı bir ETS oluşturma planlarını doğruladı. Komisyon, karbon fiyatlandırma sisteminin yakıt faturalarını yükseltmesi durumunda savunmasız haneleri desteklemek için bir fon oluşturacağını söyledi.