USD/TRY
9.6153
%1.08
GBP/TRY
13.2482
%0.55
EUR/TRY
11.2367
%1.02
BITCOIN
60,917.35
%-0.03
ETHEREUM
4,074.60
%2.02
DOGE
0.24700000
%-0.68
BINANCE COIN
481.30
%0.33
kripto-para

Afrikalı Kardeşler Vurgunu Reddetti

Aircrypt’in sahibi iki Güney Afrikalı kardeş geçtiğimiz günlerde adlarının karıştığı bir kripto soygunu ile gündeme gelmişti. Kardeşler, hırsızlık yapmadıklarını, bahsi geçen paranın hackerlar tara...

Aircrypt’in sahibi iki Güney Afrikalı kardeş geçtiğimiz günlerde adlarının karıştığı bir kripto soygunu ile gündeme gelmişti. Kardeşler, hırsızlık yapmadıklarını, bahsi geçen paranın hackerlar tarafından çalındığını iddia ettiler. ‘Kötü adamlardan’ tehdit mesajları aldıkları için kaçtıklarını söylediler.

5 Milyon Dolar Hacklendi

Güney Afrika kripto yatırım platformu AfriCrypt'in kurucu ortağı Raees Cajee, kendisinin ve kardeşinin milyarlarca yatırımcı fonuyla kaçtığı iddialarını yalanladı ve platformun bir hack'te 5 milyon dolar kaybettiğini iddia etti.

Geçen hafta, AfriCrypt'in, gizemli bir istismarda 69.000 BTC yatırımcı fonuyla ortadan kaybolmakla suçlandığı kripto para gündemine oturmuştu.

"Piyasanın zirvesinde, 200 milyon doların biraz üzerinde yönetiyorduk"

Raees ayrıca 3,6 milyar dolarlık fonun eksik olduğu iddialarını da reddederek, firmanın Nisan ayındaki zirvesi sırasında yalnızca 200 milyon doları yönetebildiğini ve hack'ten sonra yatırımcı fonlarındaki yalnızca 5 milyon doların açıklanmadığını iddia etti.

Cajee kardeşleri temsil eden avukat John Oosthuizen, 26 Haziran'da BBC'ye verdiği demeçte, çiftin yatırımcılarının fonlarını çaldıkları iddialarını "kategorik olarak reddettiğini" söyledi.

"Bunun bir hack olduğunu iddia ediyorlar ve bu varlıklardan mahrum bırakıldılar" diye ekledi.

Kullanıcılar siber saldırı hakkında uyarılmıştı

AfriCrypt kullanıcıları olası bir siber saldırı hakkında 13 Nisan tarihinde uyarılmıştı. Ancak, iletilen mesajda yatırımcıların yasal işlem yapmaktan sakınmaları önerilen yatırımcılar, bu durumu şüpheli bulup bu şüphelerini hemen dile getirmişti. Bunun üzerine AfriCrypt’in tüm operasyonları durdurduğu ve kardeşlerin ortadan kaybolduğu bildirilmişti.

Bugün gelinen noktada ise; AfriCrypt'in müşterilerini temsil eden hukuk firması Hanekom Attorneys, kardeşlerin, fonları taşımadan önce AfriCrypt'in hesaplarından ve müşteri cüzdanlarından 3.6 dolar değerinde BTC aktardığını iddia ediyor.

Tehdit Ediliyoruz!

28 Haziran'da konuşan Rae, AfriCrypt ve kurucu ortaklarına yönelik suçlamalara karşı çıkmaya çalıştı ve çiftin bazı "çok, çok tehlikeli insanlardan" ölüm tehditleri aldıktan sonra saklandığını iddia etti.