USD/TRY
9.6153
%1.08
GBP/TRY
13.2482
%0.55
EUR/TRY
11.2367
%1.02
BITCOIN
60,948.72
%0.35
ETHEREUM
4,081.90
%2.87
DOGE
0.24650000
%-1.24
BINANCE COIN
480.30
%0.27
kripto-para

Bitcoin.org​​ DDos Saldırısına Uğradı

Saldırı, bir Birleşik Krallık mahkemesinin web sitesine Bitcoin teknik incelemesini durdurma kararı vermesinden sadece bir hafta sonra geldi.Fidye TalebiBitcoin.org'un takma adlı sahibi Cobra, web ...

Saldırı, bir Birleşik Krallık mahkemesinin web sitesine Bitcoin teknik incelemesini durdurma kararı vermesinden sadece bir hafta sonra geldi.

Fidye Talebi

Bitcoin.org'un takma adlı sahibi Cobra, web sitesinin açıklanmayan miktarda Bitcoin (BTC) için fidye talebiyle birlikte büyük çapta bir  DDoS saldırısı ile vurulduğunu bildirdi. Bitcoin.org’un erişim sıkıntısı çekmediği de duyurulan bilgiler arasında.

Saldırı Alışılmadık

DDoS saldırıları daha önce büyük kripto borsalarını hedef almış olsa da, saldırganların Bitcoin.org gibi fonlar veya kullanıcılar hakkında hiçbir bilgi içermeyen, yalnızca BTC blok zinciri ve kripto para birimi hakkında açık kaynaklı bilgiler içeren bir sitenin peşine düşmesi alışılmadık bir durum.

Binance.org, Aralık ayında benzer bir DDoS saldırısının hedefiydi ve bu, kullanıcıların birkaç saat boyunca Bitcoin Core yazılımına erişememesine neden olmuştu.

Geçen yıl, büyük DDoS saldırıları Binance, OKEx ve Bitfinex'i hedef aldı. O sırada CEO Changpeng Zhao, Binance'e yapılan saldırının rakipleri tarafından fon çalmak yerine itibarına zarar vermek amacıyla yapıldığını iddia etmişti.

Bitcoin.org Gündemden Düşmüyor

Saldırı haberi, web sitesinin son haftalarda haberlerde ilk kez yer alması değil. Bitcoin.org ayrıca, Bitcoin'i yarattığını iddia eden Craig Wright'ın yasal tehditlerinin hedefi oldu. Geçen hafta, bir Birleşik Krallık mahkemesi, Bitcoin teknik incelemesine ev sahipliği yaptığı için Bitcoin.org'a karşı telif hakkı ihlali iddiasıyla Wright'ın lehine karar verdi – Cobra davaya savunma yapmadı.

Bitcoin.org sahibi o sırada “Saçmalıklara karşı savunmak zaman kaybı olduğu için gelmedim” dedi.

Mahkeme kararının ardından, Bitcoin.org, İngiltere merkezli bir IP adresine sahip herhangi bir kullanıcının Bitcoin Core yazılımını indirme erişimini engelledi. Proje ayrıca Bitcoin teknik incelemesine olan tüm bağlantıları da kaldırdı.