USD/TRY
9.6153
%1.08
GBP/TRY
13.2482
%0.55
EUR/TRY
11.2367
%1.02
BITCOIN
60,837.44
%-2.43
ETHEREUM
3,984.20
%-1.90
DOGE
0.24670000
%1.02
BINANCE COIN
479.40
%1.40
Binance Coin (BNB) logo

Binance Coin (BNB)

479.40
%1.40
Son 479.40
Yüksek & Düşük 498.00 470.70
Binance Coin (BNB) Hakkında Yorumlar
Canlı
Binance Coin (BNB) Hakkında Bilgiler
 • Binance Coin (BNB) Nedir?

  Binance, merkezi olmayan, blok zinciri tabanlı, benzersiz bir ekosistemdir. 2017 yılının Temmuz ayında piyasaya sürülen Binance Coin, en çok tercih edilen kripto para birimleri arasında yer almaktadır. İlk önce Binance Coin (BNB), ERC-20 tabanlı bir kripto para birimi olarak piyasaya sürülmüştür fakat daha sonra Binance kendi zincirini kurarak BEP2 tabanlı bir alt yapıya geçiş yapmıştır. Mevcut ERC20 tokenlar yakıp, BEP2 tokenları haline getirilmektedir. İlk çıktığı zaman toplam 100.000.000 BNB piyasaya sürülmüştür. Ceo’su ve kurucusu ise Changpeng Zhao’dur. Binance Coin; Smart Chain, Binance Labs, Binance Launchpad, Binance Loans, Binance DEX, Binance Margin gibi ürünler ile kullanıcılara bir esneklik sağlamaktadır. Bu sayede kullanıcı, istediği işlemi kolaylıkla gerçekleştirmektedir.

  Binance Coin’in Kurucusu Kimdir?

  Binance Coin’in kurucusu ve Ceo’su Changpeng Zhao’dur. 2013 yılından beri Changpeng Zhao, blok zinciri teknolojisi ve kripto para birimleri ile aktif bir şekilde ilgilenmektedir. Blockchain'de geliştirme başkanı olduktan sonra, 2015'te BijieTech'i kurdu. Bijietech, değişim operatörleri için bulut tabanlı bir değişim sağlayıcısıdır. 2017 yılında Changpeng Zhao, Binance'i resmi olarak piyasaya sürdü ve o zamandan beri şirketin CEO’luğunu yapmaktadır.
  Binance’ın diğer bir kurucusu olan He Yi, 2017 yılında şirkete ortak olmuştur. He Yi, pazarlama sorumlusu olarak şirkette yerini almıştır.

  Binance Coin’in Merkezi Nerededir?

  Binance, Çin’in en büyük kripto para borsası olmuştur. Binance, başlangıçta Çin’in Şangay kentinde idi, fakat daha sonra Çin hükümetinin yasaklaması ile sunucularını ve merkezini Japonya’ya taşımak zorunda kaldı.

  Binance Coin’i Benzersiz Yapan Nedir?

  Binance, merkezi olmayan, blok zinciri tabanlı, benzersiz bir ekosistem olmakla bilinir. Binance'ın en büyük özelliklerinden biri, kendini sürekli güncelleyerek geliştirmesidir. Çok kısa bir sürede büyük bir büyüme yaşamıştır. BNB, 2021'in başında önemli bir fiyat artışı göstererek yatırımcıların ilgisini çekmiştir.

  Piyasada Ne Kadar BNB Vardır?

  Toplam BNB arz miktarı, 170.532.785 BNB’dir ve bunların 153.432.897'si Nisan 2021 tarihi itibariyle dolaşımda bulunmaktadır. Toplam arzın %40'ı yani yaklaşık 70.000.000 BNB coin, kurucu üyeler ve ekip arasında paylaştırılmıştır.

  Binance Coin, Güvenliği Nasıl Sağlıyor?

  İlk zamanlarda Binance Coin, Ethereum blok zincirinde ERC-20 token olarak başladı. Daha sonrasında Binance Coin, kendi blok zincirini geliştirdi. Bizans Hata Toleransı (Byzantine Fault Tolerance) ile güvence altına alınarak blok zincirinden çıkarıldı. Bizans Hata Toleransı, gönderilen verinin alıcıya ulaşmaması durumunda ya da hatalı gönderilmesi durumunda bile fikir birliğine varılmasını sağlayan bir sistemdir.

  Binance Coin Nasıl Geliştirildi?

  Binance, 2017 yılında CEO’su Changpeng Zhao tarafından kurulmuştur. Kripto para topluluğunda CZ olarak da bilinen Zhao Changpeng, daha önce değişim operatörleri için bulut tabanlı bir değişim sağlayıcısı olan BijieTech’in CEO’su idi.
  Mart 2018’de Binance, Japonya’daki Finansal Hizmetler Otoritesi’nden (JFSA) ülkedeki faaliyetlerini durdurmak için resmi bir uyarı alarak kripto para borsasının işlemlerini Malta’ya götürmeyi planladığını bildirilmiştir. 100 milyon yani yaklaşık %50’sini BNB tokenı ICO’ya ayrılmıştır. ICO, "Initial Coin Offering" demektir. Anlamı ise kripto para arzı demektir.

  BNB yakma işlemi Nedir?

  Binance Coin yakma işlemi, coinleri dolaşımdan kalıcı olarak çıkartıp, toplam arzı düşürme sürecine denmektedir. Yakılacak BNB coin miktarı, son 3 aylık dönemde borsada yapılan işlem sayısına bağlıdır. Yapılan işlem sayısına göre ne kadar yakılacağı belirlenir. Böylece Binance Coin, her bir çeyrekten sonra toplam ticaret hacmine göre BNB yakmaktadır.

  Token Yakma Etkinliği Nasıl Gerçekleşir?

  Kullanıcı, ne kadar coin yakacağını belirtir. Belirttikten sonra yakma fonksiyonu için talepte bulunur.
  Talep ettikten sonra bu kişinin cüzdanında coin bulunduğunu ve belirtilen coin miktarının geçerli olup olmadığı doğrulanır.
  Kullanıcının girmiş olduğu miktar sayısı geçerli değilse veya hesabında yeterli coin yoksa yakma işlemi gerçekleşmez. Girilen miktar sayısı daima pozitif sayı olmak zorundadır (0 ve 0’dan düşük sayı olmamalıdır).
  Kullanıcının hesabında yeterli miktarda coin bulunuyorsa, talep ettiği kadar cüzdanından düşürülür. Toplam coin miktarı güncellendikten sonra coin yakma işlemi gerçekleşir.
  Coin yakma işlemi başlatıldıktan sonra kalıcı olarak işlem gerçekleşir ve geriye dönüş yoktur.

  Binance, Kaç Dilde Kullanılmaktadır?

  Binance Coin birçok dil tarafından kullanılmaktadır. İngilizce, Çince, Japonca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Rusça, Korece, Almanca, Felemenkçe, Vietnamca, Portekizce ve Türkçeyi içeren 13 dil, Binance tarafından kullanılmaktadır. Bunun anlamı, Binance’ın dünyanın her bir tarafına erişim sağladığıdır.

  Binance Hangi Ağ Tasarımını Kullanır?

  BNB, sonunda Binance Chain adlı kendisine ait bir blok zincirine taşınan Ethereum tabanlı (ERC-20) tokens kullanmaya başladı. Fakat Ethereum’dan farklı olarak Binance Chain akıllı sözleşmeleri desteklememektedir.

  Binance Coin’in Bitcoin’den Farkı Nedir?

  Binance Coin’in Bitcoin’den farkı, Binance Coin’in işlevselliğinin sadece eşler arası ödemelerle sınırlı olmamasıdır.
  BNB tokenının platformda diğerlerinden ayıran farklı bir özelliği daha vardır. BNB’yi kullanan kullanıcılar, başka herhangi bir kripto para birimi ile uygulanamayan ekstra indirim oranları elde edilebilmektedir.

Binance Coin (BNB) Hakkında Son Haberler