USD/TRY
9.5901
%0.03
GBP/TRY
13.213
%-0.06
EUR/TRY
11.1435
%-0.03
BITCOIN
62,923.00
%3.36
ETHEREUM
4,212.63
%3.63
DOGE
0.26570000
%1.06
BINANCE COIN
485.40
%2.02
Bitcoin (BTC) logo

Bitcoin (BTC)

62,923.00
%3.36
Son 62,923.00
Yüksek & Düşük 63,710.63 60,650.00
Bitcoin (BTC) Hakkında Yorumlar
Canlı
Bitcoin (BTC) Hakkında Bilgiler
 • Bitcoin (BTC) Nedir?

  Dünyada en çok kullanılan kripto para birimi olan Bitcoin, bir kişiye, bir bankaya veya bir sisteme bağlı olmayan yani merkezi olmayan bir yapıdadır. Bu sanal para biriminin güvenliği insanların aklında kalamayacak kadar zorluk derecesi olan şifreleme yöntemi ile (kriptografi) bilgileri koruma altına alır. Bu yapılan işlemleri kaydeden sistemin adı blok zinciridir (BlockChain). Blockchain sayesinde yapılan her işlem kaydedilir ve depolanır. Böylece ne verilerin silinme olasılığı olur ne de kaydedilmeme durumu oluşur. 2009 yılında Bitcoin, kimliği bilinmeyen sadece takma adı ile bilinen Satoshi Nakamoto tarafından bulundu.

  Bitcoin’i Kim Buldu?

  Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı kişi veya kişiler tarafından geliştirildi. Bu kişinin ya da kişilerin günümüzde hala gerçek kimlikleri bilinmemektedir. 2008 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde Ekonomik kriz yaşandı. Bu kriz ile birlikte Nakamoto, “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System (Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi)” adlı bir makale yayınladı. Makalede sanal paranın nasıl kullanacağından ve ne gibi özellikleri olduğundan bahsediyordu. Makalenin yayınlanmasının ardından 2009 yılında ilk kripto para birimi olan Bitcoin piyasaya sürüldü.

  Bitcoin Nasıl Üretiliyor? Bitcoin Madenciliği Nedir?

  Bitcoin, merkezi bir sisteme veya bir kişiye bağlı olmayan kripto para birimidir. Bitcoin ilk yayınlandığı protokolde sadece 21 milyon Bitcoin bulunabilir maddesini içeriyordu. Böylece üretim açısından bir sınır konulmuştu. Az üretilmesi daha çok rağbete sebep oluyor ve bu nedenle bulunması zorlaşıyor.
  Kripto Para üretim işlemine madencilik (mining) denmektedir. Kripto parayı üreten ve blok zinciri çözüp doğrulayan sisteme madenci denmektedir. Bitcoin transferi sırasında madencinin doğrulaması ve onaylaması gerekmektedir. Onaylaması ve doğrulaması olmadan hiçbir transfer yapılamamaktadır.
  Madenciler, kripto paraları korumak amaçlı konulan şifreleri çözmelerinin karşılığı olarak ödül verilmektedir. Bitcoin’in çıkışının ilk zamanlarında ödül olarak 50 bitcoin veriliyordu. 2020 itibari ile blok (veri bloğu) başına düşen ödül, yıl içerisinde üç kez düşürülüp 6,25 bitcoin olarak karar verildi.

  Bitcoin, Güvenliği Nasıl Sağlanılıyor?

  Kripto paranın güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirilen blockchain ya da diğer bir adıyla blok zinciri kriptografi (var olan bilgileri şifreleme) yöntemini kullanarak bilgileri daha güvenli bir şekilde tutulmasını sağlayan, halka açık dijital bir defter niteliğinde olan dağıtık veri tabanına denir.
  Kripto paraların birbirine zincir şeklinde bağlamasıyla blok halinde kaydı gerçekleştirmektedir. Gerçekleşen her işlemde aynı uygulamayı tekrar ederek kendini sürekli güncel tutar. Yapılan her bir işlem asla silinmez ve kalıcı olarak blok zincirinde depolanır. Böylece Bitcoin transferinde yapılacak olan her bir adımı kaydederek güvence altına alır.

  Kripto Para Cüzdanı Nedir? Kripto Para Çeşitleri Nelerdir?

  Kripto para cüzdanı, kullanıcının kripto parasını depolamasına ve kripto para transferi yapmasına izin veren, kullanıcıya açık, fiziksel donanım araçlarına denir. Blok zincirde bulunan, kullanıcıya açık ve özel anahtarlar, kullanıcının kullanmış olduğu hesap kimliklerine denir. Bu kimlik ile kullanıcı, eşler arası iletişimi sağlayarak sanal para transferini gerçekleştirir. Kripto para cüzdanının ortaya çıkışı Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle beraber gerçekleşti.
  Kripto para cüzdanları sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sıcak cüzdan, internete bağlı kripto para cüzdanlarına denmektedir. Sıcak cüzdanlar, mobil cihazlarda kullanılması için geliştirilmiştir. Güvenlik açısından zayıf olan sıcak cüzdanlar, hızlı ve kullanımı kolaydır. Sıcak cüzdanlardaki güvenlik zayıflığını ek güvenlik kullanılarak güvenlik seviyesi yükseltilebilir.
  Soğuk cüzdan ise kripto paraların çevrimdışı depolanmasını sağlayan cüzdanlardır. Bu cüzdanlarda saklanan kripto paralar, internet üzerinden çevrimiçi yapılmadığı için siber saldırıya (hacklenme) uğrama riski yoktur. Bundan dolayı en güvenilir cüzdan olarak bilinir. Soğuk cüzdana erişmek için kişiye özel hesap anahtarı verilmektedir. Bu anahtar sayesinde soğuk cüzdana giriş yapılır. Verilen bu kod kimseyle paylaşılmamalıdır.
  Soğuk cüzdanların kağıt cüzdan ve donanım cüzdan olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Kağıt cüzdan, online sitelerden oluşturularak bilgisayar ortamına aktarılmalıdır. Donanım cüzdanları en çok tercih edilen soğuk cüzdan türüdür. Bu cüzdanlarda depolanan kripto paralar, internetsiz bir şekilde depolanır.

  Bitcoin Nasıl Alınır? Nasıl Satılır?

  Birçok kripto para birimi bulunmaktadır. Bitcoin, bu kripto para birimleri arasında en çok tercih edilen kripto para birimidir. Bitcoin almak ve satmak için yapılması gereken kripto para satışı yapılan güvenilir bir siteye kayıt olarak ilk adımı gerçekleştirmektir. Bu sitelerden hesap açarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise üye olunan platformun güvenliğidir. Eğer kayıt olunan sitenin güvenlik sistemi düşük ise hesabınız ele geçirilebilir. Bunun için en güvenilir, bilinen ve en çok tavsiye edilen sitelere başvurulmalıdır.
  Bu adım sonrasında ikinci adım olarak artık kullanıcı bir hesaba sahip olduğu için istediği kripto parayı sipariş verebilir. Alınan kripto paralar isteğe bağlı satış yapılabilir veya bir işlem yapmadan hesabınızda durabilir.

  Bitcoin, Altcoin Çeşidi midir?

  Satoshi Nakamoto adlı gerçek kimliği bilinmeyen biri veya bir grup tarafından bulunan bitcoin, ilk sanal para birimi olarak geçmektedir. Bitcoin’den sonra üretilen her kripto para birimine altcoin denir. Nedeni ise sanal para birimi olan bitcoin, ilk ve en popüler para birimidir. Bitcoin’den sonra geliştirilen her kripto paraya altcoin ifadesi kullanılır. Bitcoin üretildikten bir süre sonra piyasaya ilk altcoin olan Ethereum sürüldü. Böylece ilk altcoin çeşidi oluştu. Bitcoin, ilk olmakla birlikte diğer kripto paraların üretilmesine öncülük etmiştir. Bundan dolayı kripto para birimleri arasında özel bir yeri vardır. Ethereum üretildikten sonra hızla altcoin piyasası çoğalmaya başladı. Şu anda piyasada birçok kripto para bulunmaktadır. Kısacası Bitcoin bir altcoin değildir. Bitcoin bir sınıflandırmaya girmez. Bunun yerine bitcoinden sonra gelen her kripto para birimine bu terim kullanılır.

  Kripto Para Nasıl Kullanılır?

  İlk adım olarak kullanıcı, sanal cüzdan edinerek aldığı kripto paraları bu cüzdanda bulundurur. Cüzdanın işlevi ise alınan kripto paraları güvenli bir halde korunmasını sağlar.
  Hesapta yapılan her bir işlemde akılda tutulması zor olan şifreler sayesinde korunur. Yapılan işlemlerin verileri, Blockchain (blok zinciri)’de depolanır ve her bir adım buraya kaydedilir. Bu sayede yapılan işlemelerin hiçbirinin silinme ihtimali yoktur ve bu veriler kalıcı olarak block zincirinde depolanır.

  Bitcoin Yasal mı?

  Türkiye’de ve Dünya’da gün geçtikçe popülerleşerek daha çok kullanılmaya başlanan ve çokça tercih edilen kripto para, merkeziyetçi bir sisteme sahip değildir. Bu herhangi bir kişiye, bir bankaya veya bir sistemden bağımsız olduğu anlamına gelir. Buna göre kripto paranın ticareti ile alakalı bir yasa bulunmamaktadır. Dünya üzerindeki herhangi bir ülkede yasal suç olduğuna dair bir açıklama yoktur. Fakat bazı ülkeler bu kripto para ticaretine bir sınırlama getirerek sıkı denetim ile gözlemliyor. Çin, bitcoin madenciliği ile uğraşanlara ülkeyi terk etmelerini, aksi takdirde kovulacaklarını söylemiştir. Nitekim Çin dediğini yaparak bazı Bitcoin madenciliği ile uğraşan insanları ülkesinden kovdu. Bitcoin madenciliğinin en çok yapıldığı yer ise Çin idi. Fakat artık Çin, ülkesinde madencileri istemiyor. Nedeni olarak ülkedeki enerji kaybının büyük payının madencilerden dolayı olduğunu düşünmesidir.

  Bitcoin Diğer Kripto Paralar ile Değiştirilebilir mi?

  Eğer kullanıcı böyle bir değişiklik düşünüyorsa ilk önce sanal cüzdanı olmalıdır. Bu işlemi gerçekleştirmek için kripto borsa sitelerinden birine kaydolarak istediği kripto para ile değişiklik yapabilmektedir. İstediği bir kripto parayı alıp başka bir kripto para ile değişimi sağlanabilir.

Bitcoin (BTC) Hakkında Son Haberler