USD/TRY
9.6153
%1.08
GBP/TRY
13.2482
%0.55
EUR/TRY
11.2367
%1.02
BITCOIN
60,666.66
%-3.21
ETHEREUM
3,968.26
%-2.89
DOGE
0.24650000
%0.78
BINANCE COIN
477.30
%0.51
Dolar logo

Dolar

9.6153
%1.08
Alış & Satış 9.5899 9.6153
Yüksek & Düşük 9.6637 9.4804
Dolar Hakkında Yorumlar
Canlı
Dolar Hakkında Bilgiler
 • USD Nedir?

  USD, Amerika Birleşik Devletlerinin kullandığı resmi para birimidir. Açılımı “United States Dollar”dır. Dünyada en yaygın kullanılan ve en güçlü para birimi olarak sayılmaktadır. 1792 Para Yasasının çıkarılması ile Amerika’da resmi para olarak kullanıldı. Daha sonra tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Amerika Merkez Bankası (FED) tarafından basılmakta ve kontrol edilmektedir.

  USD ile ilgili Önemli Noktalar

  USD, ABD’nin resmi para birimi olarak kullanılmaktadır. Dünyada kullanılan birincil rezerv parası olarak bilinmektedir.
  USD, global döviz piyasasında en çok kullanılmakta olan para birimi konumundadır. Günlük olarak 5 trilyondan fazla hacmi sayesinde dünyada en büyük finansa sahiptir.
  2016 yılında Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) yapmış olduğu araştırmaya göre USD, %88 oranında döviz işlemlerini USD oluşturmaktadır.
  ABD doları kendi endeksi olan USDX'e sahiptir.
  ABD doları için en istikrarlı para birimi olarak adlandırılmaktadır.

  USD Hangi Ülkelerde Kullanılmaktadır?

  Dünyada en yaygın kullanılan para birimi olan USD, birçok ülkede resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Britanya Virjin Adaları, Karayip Hollandası, Doğu Timor, Ekvador, El Salvador, Mikronezya, Marshall Adaları, Palau, Panama Turks ve Caicos Adaları, Zimbabve ülkelerinde resmi para birimi olarak kullanılmaktadır.

  USD’nin Geçmişi

  1933 yılında Amerika hükümeti banknotlarını altına çevirmeyi durdurmaya karar verdi. 1944 yılında Bretton Woods Antlaşması ile dünyada bulunan büyük değerli olan para birimlerinin sabit döviz kurlarına dönüştürülmesi için teklif edildi ve bu teklifin uygulanması için baskı kurdu. Bu durumdan sonra diğer hükümetlerin ABD hükümetine her ons başına 35 dolar karşılığı ile altın satışı yapılmasına izin verildi. 1971 yılında ABD dolarının döviz kuru üzerinden altın ile çevrilmesini zorlaştırdılar. 1976 yılında ise doları altın cinsinden satışı yasalara göre kaldırılmış oldu. Bu tarihten beri doların altınla bir ilişkisi olmamıştır.

  Amerika Merkez Bankası (FED) Nedir?

  FED (Amerika Merkez Bankası), 23 Aralık 1913 tarihinde Amerika’da merkezi Washington’da olan, dünyanın en önemli merkez bankaları arasında önemli bir konuma sahiptir. FED’in başkanlığını Jerome Powell tarafından yapılmaktadır. Amerika Merkez Bankasının görevi; dolar basımından, dağıtımından ve enflasyonun kontrol altına alınmasından sorumludur. Dünyanın en büyük üç ana merkez bankası arasındadır ve bu üç ana merkez bankasından en önemlisi olarak birinci sırada yer almaktadır.

  Amerikan Doları (USD)’nın Önemi Nedir?

  Dünya çapında en çok kullanılan para birimi olması, USD’yi önemli bir para birimi yapmakta etkilidir. Birçok ticari alışverişlerde, ihracatlarda en çok USD kullanılarak yapılmaktadır. Son zamanlarda euroya karşı değer kaybetmeye başlamıştır. Çin ve Rusya merkez bankaları, rezervlerinde bulunmakta olan dolarları euroya çevirmeyi düşündüklerini açıklamışlardır. Değer kaybetmesine rağmen hâlâ en çok kullanılan para olarak birinci sırada yer almaktadır.

  Amerikan Dolarının Tarihçesi

  ABD Kongresi, 1785 yılında doları ABD'nin para birimi olarak kabul etmiştir. 1861 yılında basılan kağıt banknotları yeşil renkte basmışlardır. Yeşil renkte olmasından dolayı bu banknotlara “yeşil” diye adlandırılmıştır. 1913 yılında Amerika Merkez Bankası Kanunu ile, FED (Amerika Merkez Bankası) Amerika’nın merkez bankası olarak ilan edilmiştir. 1955 yılında banknotların üzerinde “Tanrıya Güveniyoruz” yazısı zorunlu hale getirilmiştir.

Dolar Hakkında Son Haberler