USD/TRY
9.6153
%1.08
GBP/TRY
13.2482
%0.55
EUR/TRY
11.2367
%1.02
BITCOIN
60,944.56
%0.15
ETHEREUM
4,079.74
%2.62
DOGE
0.24680000
%-1.20
BINANCE COIN
480.60
%0.35
kripto-para

Dorsey: Bitcoin’e DeFi Gelmeli

Jack Dorsey, Bitcoin'e "birincil odak" ile merkezi olmayan finans hizmetleri için izinsiz bir platform oluşturmayı planladığını söyledi. Bununla birlikte, bazıları projenin Ethereum'a oldukça benzediğine dikkat çekti.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, DeFi'yi Bitcoin'e getirmek istiyor, ancak birçok kişi fikrin Ethereum’un işleyiş sisteminden bir farkı olmadığını savunuyor.

Dorsey, DeFi Platformunu Önerdi

Jack Dorsey, Bitcoin odaklı yeni bir DeFi projesi planlıyor. Twitter ve Square CEO'su projeyi dün gece Twitter'da duyurdu ve Square'in "gözaltına alınmayan, izinsiz ve merkezi olmayan finansal hizmetler" için açık bir platform oluşturmaya odaklanan "yeni bir iş" yaratacağını doğruladı. TBD adı altında proje için yeni bir Twitter hesabına bir bağlantı göndermeden önce Bitcoin'in "birincil odak" olacağını ekledi.

Bitcoin ve DeFi Uyumlu Mu?

Bitcoin üzerindeki DeFi geçmişte uzun uzadıya tartışıldı ve orijinal blok zincirinin en büyük savunucularının çoğu ağın bir DeFi ekosistemini uygulanabilir bir şekilde destekleyebileceğini savundu. Lightning Network'ün evrimi ve protokolün akıllı sözleşme işlevselliği ekleyen Taproot güncellemesinin blok zincirinin olanaklarını genişletmesine rağmen, bugüne kadar Bitcoin üzerinde önemli bir DeFi geliştirmesi gerçekleşmedi.

Dorsey’in Fikri Ethereum’a Benziyor

Yine de, birçok kripto topluluğu üyesi, Dorsey'in duyurusuna, fikri ile mevcut merkezi olmayan finans merkezi Ethereum arasındaki benzerliklere dikkat çekerek yanıt verdi. Takma bir Twitter kişiliği olan ChainLinkGod, "Yani Ethereum'u yeniden mi yaratıyorsunuz?" yazdı.

Kripto yatırımcısı ve influencer Lark Davis daha sonra “Yoksa… sadece #ethereum kullanabilir misin?” diye tweet attı. Ethereum ölçeklendirme çözümü Polygon'un kurucu ortağı olan Mihailo Bjelic, Dorsey'in fikrinin Bitcoin'de "mümkün olmadığını" ve Ethereum ve Polygon gibi ölçeklendirme çözümlerinde "zaten var" olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Ayrıca Dorsey'in yakın zamanda ilk tweet'ini NFT olarak satmak için Ethereum'u kullandığına dikkat çekti.

Dorsey BTC’yi İnternetin Para Birimi Yapmak İstiyor

Birçok Bitcoin savunucusu da Dorsey'in planlarını destekleyen konuya yanıt verdi. Dorsey, önde gelen kripto para birimine kararlı desteğiyle tanınan Bitcoin topluluğunda popüler bir figür haline geldi. Bitcoin'in benimsenmesine yardımcı olmak için milyonlarca dolar yatırım yaptı ve onu "İnternetin para birimi" yapmak istediğini söyledi. Ancak, birçok Bitcoin hayranı gibi, Ethereum gibi diğer blok zincirleri konusunda daha az hevesli. 

Dorsey, Sadece Bitcoin’i Destekliyor

Dorsey, Twitter geçen ayın başlarında bir Ethereum tabanlı NFT koleksiyonunu bastığında yalnızca Bitcoin'e yönelik duruşu nedeniyle eleştirildi. Dorsey, o sırada görüşlerinde gerçekçiydi: Bir Twitter kullanıcısı NFT'lere geçişin Dorsey'in yakında ETH alacağını gösterdiğini öne sürdüğünde, basit bir "Hayır" ile yanıt verdi.

Ethereum şu anda DeFi ve NFT'lerin fiili evi olarak kabul ediliyor. Bugün Aave, Uniswap, Curve Finance ve Maker gibi Ethereum yerel protokollerinde kilitli yaklaşık 55 milyar dolar var.