USD/TRY
8.454
%0.03
EUR/TRY
10.0736
%-0.03
GBP/TRY
11.8325
%-0.06
ÇEYREK ALTIN
815.58
%0
GRAM ALTIN
497.685
%0.1
BIST 100
1391.64
%2.27
BITCOIN
40,138.70
%0.82
ETHEREUM
2,393.42
%4.52

CHF-İsviçre Frangı

9.3385
%0.05
Alış & Satış 9.3329 9.3385
Yüksek & Düşük 9.3843 9.4524
İsviçre Frangı Hakkında Yorumlar
Canlı
CHF - İsviçre Frangı Hakkında Bilgiler
 • İsviçre Frangı (CHF) Nedir?

  CHF, İsviçre ve Lihtenştayn tarafından resmi para birimi olarak kullanılan İsviçre frangının kısaltmasıdır. CHF açılımı, Confoederatio Helvetica frangı anlamına gelmektedir. Dünyada en çok kullanılan yedinci para birimi olarak geçmektedir ve Avrupa’da kullanılan tek franktır. Bu kadar çok tercih edilmesi, ülkenin izlemiş olduğu doğru politikalar sayesinde yatırımcıların güvenini kazanmasıdan dolayıdır.

  İsviçre Frangı Hangi Pariteye Dahildir?

  Pariteler bilindiği gibi iki farklı para biriminin birbirine karşı değerlerini göstermektedir. Majör, minör ve egzotik olmak üzere kendi arasında üçe ayrılmaktadır. İsviçre Frangı bu parite türleri arasında majör parite olarak değerlendirilir. Majör pariteler, dünyadaki en iyi ekonomiye sahip ülkelerin para birimlerinin bulunduğu gruptur. İsviçre frangı haricinde Amerikan doları, euro, İngiliz sterlini, Avustralya doları, Kanada doları ve Japon Yeni de majör parite olarak geçmektedir.

  İsviçre Frangının Tarihçesi Nedir?

  1798 yılında Berne thaler isimli bir döviz olarak piyasaya sürüldü.
  1815 yılında karmaşık bir yapıya sahip olan İsviçre frangı basitleştirilmek için ilk adımı atıldı.
  1825 yılında concordate adlı bir para birimini Bern, Basel, Fribourg, Solothurn, Aargau ve Vaud kantonları benimseyerek kullanmaya başlamışlardır.
  1850 yılına kadar 22 kanton para ihracı yapmaya devam etmişlerdir.
  Bu karmaşıklığı çözmek için 1848 tarihinde İsviçre Federal Anayasası duruma el atarak sadece para basımının İsviçre Federal Hükümet tarafından yapılmasına karar verildi.

  İsviçre Ulusal Bankası (SNB) Nedir?

  İsviçre Ulusal Bankası (SNB), 16 Ocak 1906 tarihinde Bern’de kuruldu.İsviçre frangının güvenliğinden, basılmasından ve dağıtılmasından sorumlu olan bir merkez bankasıdır. SNB’nin açılımı, Swiss National Bank’tir. Dünyada en çok güvenilen banka olarak bilinmektedir. Merkezi hem Bern’de hem de Zürih’te bulunmaktadır. SNB’nin başkanı Thomas Jordan tarafından yapılmaktadır.

  İsviçre Frangının Banknotları Nelerdir?

  İsviçre frangı dünya geneline bakıldığı zaman en çok kullanılan para birimleri arasında yer almaktadır. Banknot olarak toplamda altı banknotu mevcuttur. 10 frank, 20 frank, 50 frank, 100 frank, 200 frank ve 1000 franktan oluşmaktadır. Madeni para olarak 5 rappen, 10 rappen, 20 rappen, 0,5 frank, 1 frank, 2 frank ve 5 franktan oluşmaktadır.
  En Çok İşlem Gören İsviçre Frangı Pariteleri Nelerdir?
  CHF, dünyada en çok kullanılan ve en çok güven duyulan para birimidir. Birçok yatırımcı tarafından tercih edilmektedir. En çok işlem gören pariteler şöyledir;

  USD/CHF: Bu iki para birimi majör parite olarak geçmektedir. İki para biriminin sahip olduğu ülkeler ekonomik açıdan çok iyi olan ülkelerdir. Paritenin hesaplanmasında USD baz olarak, CHF döviz olarak hesaplanır. Bu şekilde USD’nin CHF’deki karşılığını göstermektedir.
  EUR/CHF: Euro ve İsviçre frangı majör parite olarak bilinmektedir. Euro’nun İsveç frangındaki karşılığını ölçmektedir. Bundan dolayı euro baz, İsviçre frangı karşıt döviz olarak ele alınır.
  CHF/TRY: TRY egzotik parite olarak geçmektedir. İsviçre frangı ise majör pariteler arasında bulunmaktadır. İsviçre frangı baz olarak, Türk lirası ise karşıt döviz olarak hesaplanır. Böylece Türk lirasının İsviçre frangındaki karşılığı bulunmuş olur.

CHF - İsviçre Frangı Sıkça Sorulan Sorular
 • Dünyadaki ekonomisi çok iyi olan ülkelerin para birimlerinin bulunduğu majör pariteye dahildir.

  16 Ocak 1906 tarihinde resmi olarak Bern’de kurulmuştur.

  Confoederatio Helvetica açılımının Türkçe karşılığı olarak İsviçre Konfederasyonu olarak geçmektedir.

  Şu anda başkan olarak Thomas Jordan üstlenmiştir.

  İsviçre frangı dünyada en çok kullanılan para birimleri arasında yedinci sıradadır.

CHF - İsviçre Frangı Hakkında Son Haberler