USD/TRY
9.6153
%1.08
GBP/TRY
13.2482
%0.55
EUR/TRY
11.2367
%1.02
BITCOIN
60,564.46
%-3.68
ETHEREUM
3,960.01
%-3.36
DOGE
0.24570000
%0.04
BINANCE COIN
476.30
%0.08
kripto-para

El Salvador Hükümeti Bitcoin Cüzdanı Kuruyor

El Salvador Hükümeti Bitcoin Cüzdanı Uygulamasını DuyurduBir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador, Bitcoin ve kripto para yanlısı politikaları doğrultusunda hükümetin bir Bitcoin cüzdanı uygulaması...

El Salvador Hükümeti Bitcoin Cüzdanı Uygulamasını Duyurdu

Bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador, Bitcoin ve kripto para yanlısı politikaları doğrultusunda hükümetin bir Bitcoin cüzdanı uygulaması planladığını duyurdu. Bitcoin destekçisi olduğu bilinen El Salvador Başkanı Nayib Bukele, yaptığı açıklamalarda uygulama planı ile ilgili detayları duyurdu.

Cüzdan Uygulaması Bitcoin Yasasını Bekliyor

Devlet Başkanı Bukele, cüzdan uygulamasının ülkenin Bitcoin yasasının geçmesinin ardından yürürlüğe gireceğini duyurdu. 29 Haziran’da Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, cüzdan uygulaması ile ilgili yanlış bilgileri temizlemek istediğini, hükümetin cüzdan uygulamasının ülke içinde kullanılabilecek birçok cüzdan uygulamasından sadece biri olduğunu belirtti. Hükümetin cüzdan uygulaması, diğer cüzdan uygulamalarıyla birlikte çalışabilirliğini vurgulayan Bukele, gizlilik endişeleri ile ilgili de açıklamalar yaptı. Uygulama içindeki kişisel veri taleplerinin güvenlik amaçlı olduğunu ve talep edilen bilgilerin zaten hükümetin sahip olduğu bilgiler olduğunu söyledi.

Cüzdanın Adı ‘Havalı’

El Salvador Hükümeti’nin uygulamaya sokacağı yeni Bitcoin cüzdanının isminin ‘Chivo’ olacağı duyuruldu. Chivo, El Salvador’da ‘havalı’ anlamında kullanılan bir kelime. Kullanıcılar Chivo cüzdanında hem Bitcoin hem de ABD doları tutabilecek. Transferler için herhangi bir ücret veya komisyon ödemesi talep etmeyen Chivo, BTC’yi USD’ye çevirirken bir kesinti yapmayacak. Başkan yaptığı son duyuruda, vatandaşların devlet tarafından verilen “Chivo” Bitcoin cüzdanını kullanmaya zorlanmayacaklarını açıkladı.

Chivo ATM’leri

El Salvador Hükümeti, 200 yeni fiziksel Bitcoin ATM’si açmaya karar verdiğini duyurmuştu. Yeni uygulanacak olan Chivo cüzdanı uygulamasının da bu ATM’lerle uyumlu olduğunu, kullanıcıların herhangi bir zamanda USD nakde çevirme işlemlerinin yapabileceği de duyuruldu.