USD/TRY
9.5892
%0.03
GBP/TRY
13.2108
%-0.06
EUR/TRY
11.1492
%-0.49
BITCOIN
62,942.55
%4.08
ETHEREUM
4,196.27
%4.53
DOGE
0.26230000
%0.69
BINANCE COIN
484.00
%2.37

EUR/GBP-İngiliz Sterlini Euro

0.8438
%-0.35
Alış & Satış 0.8512 0.8438
Yüksek & Düşük 0.8598 0.854
İngiliz Sterlini Euro Hakkında Yorumlar
Canlı
İngiliz Sterlini Euro Hakkında Bilgiler
 • EUR/GBP Nedir?

  Avrupa Birliğinin kullandığı Euro para birimi ile İngiltere’nin kullandığı Sterlin para biriminin oluşturduğu döviz çiftine EUR/GBP denmektedir. Euro baz olarak, Sterlin ise karşıt para olarak alınarak hesaplanmaktadır.

  EUR/GBP Etkileyen Nedenler Nelerdir?

  Ticari ilişkilerin çok fazla olmasından dolayı bu iki para birimi sürekli etkileşim halindedir. Sadece ticari açıdan değil siyasi açıdan da yakınlıkları etkilemektedir.
  EUR/GBP etkileyen diğer büyük neden ise, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) yapmış oldukları açıklamalar, işlemler büyük ölçüde etkilemektedir. Avrupa Birliğinde ve İngiltere’de olan kötü haberler vs. EUR/GBP piyasasını olumsuz yönde etkilemektedir. İyi yönde olan haber veya herhangi bir durum olduğunda da EUR/GBP değerlerini olumlu yönde etkilemektedir. Kısacası euro ve İngiliz sterlinini kullanan ülkelerde olan olumlu veya olumsuz gelişmeler piyasadaki değerini o yönde belirlemektedir.

  EUR/GBP Nasıl Hesaplanır?

  Parite hesaplanmasında ilk önce baz ve karşıt döviz belirlenir. Karşıt döviz her zaman alt kısımda bulunur. Baz ise üst kısımda yerini alır. Karşıt döviz dengeyi değiştiren para birimi yazılır. EUR/GBP’de dengeyi değiştiren sterlindir. Bundan dolayı Sterlin karşıt döviz olarak alt kısımda bulunur. Baz olarak ise Euro üst kısımda yerini almaktadır. Bu şekilde hesaplaması gerçekleşmektedir.

  İngiltere Merkez Bankası (BOE) Nedir?

  İngiltere Merkez Bankası (BOE), oldukça köklü bir kurumdur. İsviçre Ulusal Bankası’ndan sonra en eski merkez bankası olarak ikinci sırada yer almaktadır. İngiliz sterlinini kontrol etmekte, basmımını yapmakta ve dağıtmaktadır. Bu merkez bankası, 27 Temmuz 1964 yılında kurulmuştur. Merkezi kurulduğu günden beri Londra’da bulunmaktadır. BOE’nin başkanlığını şu anda Mark Carney adlı bir ekonomist tarafından yapılmaktadır.

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) Nedir?

  Avrupa Merkez Bankası (ECB), 1 Haziran 1998 yılında Almanya’da Frankfurt şehrinde kurulmuş olan, dünyanın en büyük merkez bankalarından konumundadır. Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa Birliğine üye olan 19 ülkenin para politikalarını belirlemektedir. Bu 19 ülkenin tamamı Euro para birimini kullanmaktadırlar.
  Avrupa Birliği’nde yer alan ülkeler; Almanya, Litvanya, Belçika, Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, Slovenya, Çekya, Danimarka, Slovakya, Fransa, İsveç, İtalya, Macaristan, Malta, Polonya, Romanya, Lüksemburg, Portekiz, Hollanda, İrlanda, Hırvatistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Finlandiya, Estonya, İspanya, Letonya olmak üzere 27 ülke bulunmaktadır. Bu ülkeler arasında 19 ülke euro para birimini ortak kullanmaktadır. Euroyu para birimi olarak kullanan ülkeler; Almanya, İrlanda, Lüksemburg, Avusturya, Belçika, İspanya, İtalya, Malta, Yunanistan, Portekiz, Litvanya, Hollanda, Estonya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Slovakya, Finlandiya, Slovenya, Fransa ve Letonya kullanmaktadır.

  Sterlin Nedir?

  İngiliz Sterlini; Birleşik Krallık, İngiltere, İskoçya, Jersey, Cebelitarık, Man Adası, Galler, Kuzey İrlanda, Guernsey ve Saint Helena’da kullanılmakta olan para birimidir. Para kodu GBP olan Sterlin; ABD doları, euro ve Japon Yeni'nden sonra dünyada en çok kullanılan para birimidir.

  Euro nedir?

  Avrupa Birliğine üye olan 19 ülke tarafından kullanılan bir para birimidir. Bu 19 ülke; Almanya, İspanya, Finlandiya, Avusturya, Fransa, Lüksemburg, Hollanda, Belçika, İrlanda, İtalya, Letonya, Portekiz, Estonya, Litvanya, Slovakya, Kıbrıs, Slovenya, Malta ve Yunanistan’dır. Euro, Amerikan dolarından sonra en çok kullanılan para birimi konumundadır.
  1 cent, 2 cent, 5 cent, 10 cent, 20 cent, 50 cent, 1 euro ve 2 euro olmak üzere toplamda sekiz madeni parası bulunmaktadır. Banknot olarak ise; 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro ve 500 eurodan oluşmaktadır.

İngiliz Sterlini Euro Hakkında Son Haberler