USD/TRY
9.6153
%1.08
GBP/TRY
13.2482
%0.55
EUR/TRY
11.2367
%1.02
BITCOIN
60,741.19
%-2.79
ETHEREUM
3,973.62
%-2.54
DOGE
0.24640000
%0.90
BINANCE COIN
477.90
%0.86

EUR/USD-Euro Amerikan Doları

1.16453
%0.17
Alış & Satış 1.1641 1.16453
Yüksek & Düşük 1.16557 1.16211
Euro Amerikan Doları Hakkında Yorumlar
Canlı
Euro Amerikan Doları Hakkında Bilgiler
 • EUR/USD Nedir?

  Euro Dolar paritesi, dünya çapında en çok işlem gerçekleştirilen döviz çiftidir. EUR/USD, euronun ABD dolarına karşılığıdır. Yani Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (USD) para birimleri birbirlerine çapraz dövizlerdir.

  Parite Nedir?

  Parite, bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimine olan karşılığına denmektedir.

  Parite Çeşitleri Nelerdir?

  Major, minor ve egzotik olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Major Parite; ekonomileri iyi durumda olan ülkelere ait para birimleridir. Bu para birimleri; Amerikan Doları (USD), Euro (EUR), İngiliz Sterlini (GBP), Avustralya Doları (AUD), Kanada Doları(CAD), İsviçre Frangı(CHF) ve Japon Yeni (JPY)’dir. Diğer ülkelere ile kıyaslanma yapıldığında daha büyük bir piyasaya sahiptir.
  Minor Parite; bir major ve bir minor pariteden oluşmaktadır. Minor pariteler, Major paritelere göre daha düşük işlem hacmi bulunmaktadır. Genel olarak minor pariteleri yerel yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. En çok işlem yapılan minor para birimleri; Yeni Zelanda Doları (NZD), Güney Afrika Cumhuriyeti Randı(ZAR) ve Singapur Doları’dır (SGD)’dır.
  Egozitik parite; Majör pariteler ve minör pariteler haricinde geriye kalan pariteler, egzotik parite olarak adlandırılmaktadır. Türk Lirası,Meksika Peso, Suudi Arabistan Riyali, Tayvan Doları, Rus Rublesi, Polonya Ziloti, Danimarka Krona, Brezilya Reali egzotik parite olarak geçen para birimleridir.

  Euro Para Birimi Nedir?

  Euro, 1992 yılında Maastricht Antlaşması sayesinde ortaya çıkan bir para birimidir. 1999 yılında hesaplayıcı para birimi olarak piyasaya tanıtıldı. 1 Ocak 2002 yılında, Avrupa Birliğine üye olan ülkelerin dolaşımında bulunmaya başladıktan sonra, birkaç yıl içerisinde Avrupa Birliği tarafından kabul edilen bir para birimi olmuştur. Böylece Avrupa Birliğine üye olan çoğu ülkenin para birimi euro oldu. Euro, para birimi olarak kabul eden Avrupa Birliği üyelerinin ekonomisini temsil etmektedir. ABD dolarından sonra en büyük hacme sahip olan para birimidir.

  EUR/USD Paritesi Nasıl Hesaplanır?

  Tüm dünyada en çok işlem hacmine sahip olan parite, EUR/USD paritesidir. Hesaplanmasında baz para birimi üst tarafa, karşıt para birimi ise altta tarafta yer alacak şekilde yapılır. Alta tarafa yazılmış olan para birimi, dengeyi değiştiren para birimidir. Dolar dengeyi değiştiren parite olarak ele alınır. Euro ise Avrupa ülkeleri tarafından kullanılan bir para birimidir. Euroyu da baz olarak ele alınmasıdan sonra EUR/USD paritesinin hesaplanması gerçekleşmektedir.

  EUR/USD’i En Çok Ne Etkiler?

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve ABD Merkez Bankasının (FED) açıklamaları, yaptıkları işlemler, kısacası attıkları her adım EURUSD’nin değerlerinde hareketlenme olmasına neden olan en büyük etkendir. Avrupa Birliğinde ise Euro’yu en çok etkileyen ise Almanya ve Fransa’daki gelişmelerdir.
  EUR/USD paritesini olumsuz olarak etkileyen nedenlerden biri de, Avrupa Birliği'nde meydana gelen kötü olaylar, durumlar veya haberler fiyatları olumsuz şekilde etkilemektedir. Avrupa Birliğine üye olan İtalya ve Yunanistan’da meydana gelen göçmen akınları ve hükümetin borçları, EUR/USD paritesinin döviz kurunda düşüşe geçmesine neden olmuştur.
  Sadece hükümetlerin yapmış olduğu politikalardan değil, döviz kurundaki arz ve talebe göre de EUR/USD döviz kurunda değişim göstermektedir.

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) Nedir?

  ECB, Avrupa Birliğinde bulunan 19 ülkenin para politikalarını belirleyen, dünya çapında en güçlü merkez bankaları arasında yer almaktadır. 1 Haziran 1998 yılında Almanya’nın Frankfurt şehrinde kurulmuştur. Avrupa Birliğine üye olan çoğu ülke euro para birimini kullanmaktadır. Avrupa Merkez Bankasında en güçlü ekonomiye sahip ülkeler Fransa ve Almanya’dır. Dolayısıyla bu iki ülkede gelişen olaylar euronun seyrini değiştirmekte büyük faktördür.

  Amerika Merkez Bankası (FED) Nedir?

  Amerika Merkez Bankası (FED), 23 Aralık 1913 yılında Washington’da kurulmuştur. İlk olarak Amerikan Federal Rezerv Sistemi adı ile kurulmuştur. Daha sonra Amerika Merkez Bankası olarak değiştirmişlerdir. FED’in başkanlığı Jerome Powell tarafından yapılmaktadır. FED, Amerikan Dolarının basımından ve dağıtımından sorumlu olan bir kurumdur.

Euro Amerikan Doları Hakkında Son Haberler