USD/TRY
9.6153
%1.08
GBP/TRY
13.2482
%0.55
EUR/TRY
11.2367
%1.02
BITCOIN
60,692.04
%-3.18
ETHEREUM
3,967.80
%-3.02
DOGE
0.24500000
%0.08
BINANCE COIN
478.60
%0.55

GBP/USD-İngiliz Sterlini Amerikan Doları

1.3756
%-0.29
Alış & Satış 1.3751 1.3756
Yüksek & Düşük 1.3815 1.3736
İngiliz Sterlini Amerikan Doları Hakkında Yorumlar
Canlı
İngiliz Sterlini Amerikan Doları Hakkında Bilgiler
 • GBP/USD Nedir?

  GBP/USD paritesi, dünyada en çok işlem gerçekleştirilen döviz çifterindendir. Ekonomik açıdan çok iyi olan İngiltere’nin para birimi olan Sterlin ile Amerika’nın para birimi olan Dolar’ın birleşimidir. GBP/USD paritesinde, Sterlin baz döviz olarak alınır. Dolar ise karşıt dövizdir. GBP/USD, major bir paritedir. GBP/USD paritesinin yapmış olduğu ticarete “kablo” ticaret adı verilmektedir.

  Kablo Ticareti Nedir?

  Kablo ticareti, 19. yy’da İngiltere ve Amerika arasında mesajları, okyanus boyunca fiziksel bir kablo ile iletişimi sağlanmaktaydı. Kablo ticareti adı buradan gelmektedir. İki ülkenin ticaretini bu kablo sayesinde olmaktaydı. Bu kablo ticareti fikri 1850’li yıllarda hayata geçirilmiştir. Kablo ibaresi sadece GBP/USD paritesinde geçerli olan terimdir.
  GBP/USD paritesi, dünyada en çok kullanılan döviz çifti konumundadır. İngiliz sterlini GBP kısaltması ile kullanılmkatadır. Açılımı ise “Great Britain Pound”dur.

  Parite Nedir?

  Parite, bir ülkenin para birimi ile başka bir ülkenin para birimin değer karşılığına denmektedir. Major, minor ve egzotik olmak üzere üç türü bulunmaktadır.

  Parite Çeşitleri Nelerdir?

  Major parite; Ekonomik açıdan çok iyi olan ülkelerin para birimlerine denmektedir. Oldukça büyük bir piyasaya sahip olan major pariteler; Amerikan Doları (USD), Euro (EUR), İngiliz Sterlini (GBP), Avustralya Doları (AUD), Kanada Doları(CAD), İsviçre Frangı(CHF) ve Japon Yeni (JPY) para birimleri, major para olarak sayılmaktadır.
  Minor parite; bir minor ve bir major paritenin bileşimidir. Piyasada daha çok yerel yatırımcıların tercih ettiği para birimleridir. Yeni Zelanda Doları (NZD), Güney Afrika Cumhuriyeti Randı(ZAR) ve Singapur Dolarına işlem daha fazla yapılmaktadır.
  Egzotik parite ise; minor ve major olmayan para birimlerini kapsamaktadır.

  GBP/USD’i En Çok Ne Etkiler?

  İngiltere Bankası (BOE) ve ABD Merkez Bankası (FED)’ın yapmış oldukları açıklamalar, değerlendirmeleri GBP/USD paritesinin hareketlenmesinde büyük bir nedendir. Büyük ölçüde hareketlenmesinde etkilidir.

  GBP/USD’nin Geçmişi

  GBP/USD paritesi, 2007 senesinde 2,10 değerini görerek en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Daha sonra bu yükseliş düşüşe geçti ve 1,40 seviyelerini gördü. Bu düşüş sonrası yatırımcılar ABD dolarına yönelmeye başladı. Bundan dolayı değerinin üçte birinden fazla bir kısmını kaybetmiş oldu. İngiliz sterlini daha sonra toplanarak ABD dolarına yetişmiş oldu.
  Bir diğer düşüş yaşaması 2016 senesinde İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılmak için yaptığı seçimde oldu. Avrupa Birliğinden ayrılan İngiltere, zamanla yatırımcılarını kaybederek rekor bir sayıyla düşüşe geçti.

  İngiltere Bankası (BOE) Nedir?

  İngiltere Bankası (BOE), 27 Temmuz 1694 tarihinde İngiltere’nin Londra şehrinde kurulmuştur. İsveç Ulusal Bankasından sonra en eski merkez bankadır. BOE’nin açılımı, Bank of England’dır. Ülkenin para politikasını belirlemek, enflasyonu kontrol etmek, para basmak ve dağıtmaktan sorumludur. İngiltere Bankasının başkanı Mark Carney’dir.

  Amerika Merkez Bankası (FED) Nedir?

  Amerika Merkez Bankası (FED), 23 Aralık 1913 tarihinde Washington merkezli olarak kurulmuştur. FED’in açılımı, Federal Reserve’dur. İlk olarak Amerikan Federal Rezerv Sistemi adı ile kurulmuştur. Daha sonra adını değiştirmişlerdir. FED’in başkanlığını Jerome Powell yapmaktadır. FED, Amerikan Dolarının basımından ve dağıtımından ve enflasyonu kontrol etmekten sorumlu olan bir bankadır.

  GBP/USD Nasıl Hesaplanır?

  GBP/USD en çok tercih edilen paritelerden biridir. Baz para birimi üst tarafa, karşıt para birimi ise altta tarafta olacak şekilde hesaplanması yapılmaktadır. Baz olarak Sterlin alınmaktadır. Karşıt olarak ise dolar yerini almaktadır. Karşıt olarak alınan para birimi dengeyi değiştiren olarak seçilmektedir. Böylece GBP/USD paritesi bu şekilde hesaplanması gerçekleşmektedir.

  Sterlin Nedir?

  Sterlin, Birleşik Krallık tarafından kullanılmakta olan para birimidir. Para kodu ise GBP’dir. ABD doları, euro ve Japon Yeni'nden sonra dünya çapında en yüksek işlem hacmine sahip para birimidir.

İngiliz Sterlini Amerikan Doları Hakkında Son Haberler