USD/TRY
8.454
%0.03
EUR/TRY
10.0736
%-0.03
GBP/TRY
11.8325
%-0.06
ÇEYREK ALTIN
815.58
%0
GRAM ALTIN
497.685
%0.1
BIST 100
1391.64
%2.27
BITCOIN
40,138.70
%0.82
ETHEREUM
2,393.42
%4.52
Gündem

Bakanlıktan Kripto Para Yasası

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül’ün açıklamasında, kripto para yatırımcılarının korunması, kara parayı önlemek, kripto para alım satımı yapılırken denetlemenin olması için yasa çalışması yaptıklarını ve bu yasa tasarısının tamamlandığını, Ekim ayında Meclis'e sunulacağını bildirdi.

Çıkacak olan yasada kripto para yatırımcıların daha güvenli yatırım yapmaları için bir yasa geliştirildi. Bu yasada yatırımcıların korunmasını sağlamak, denetimli bir alım satım işlemi gerçekleştirmek ve dünyada sıkça kripto parayla yapılan kara paranın önüne geçmek için çıkarılacak olan bir yasa olacak. Çok kısa bir sürede hayata geçirilmesi planlanıyor.

Hazırlanan Yasa, Batı Avrupa ve Amerika Düzeninde Olacak

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül’ün açıklamalarına göre, hazırlanmış olan kripto para yasasının Batı Avrupa ve Amerika’ya benzer şekilde tasarlandığını söyledi. Bakanın açıklamasında, ülkenin kur rejimi olan bir ülke olması ve bundan dolayı daha sıkı bir düzenleme yaptıklarını açıkladı. 

Vergi Alınacak

Ekim ayında Meclis’e sunulacak olan yasanın içeriğinde kripto para yatırımı yapan yatırımcıların Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de belirli bir değerin üstünde olan yatırımlar için vergi alınacağını, kripto varlık şirketlerinden de sermaye şartı aranacağını bildirdi.

Kripto Varlık Şirketlerine Sermaye Şartı Getiriliyor

Düzenlenen yasada kripto varlık şirketleri içinde bir düzenleme getirildi. Yasaya göre kripto varlık şirketleri için Sermaye Piyasası Kurumu gözetiminde faaliyette bulunacağına dair asgari sermaye şartı getirileceği bildirildi. Kripto varlık şirketlerinin çıkacak olan yasada altyapısına uyumluluk sağlamaları için süre verilecek.

Bakanlıktan Kripto Para Yasası

KRİPTO PARA YATIRIMCILARI NE YAPMALI?

 Bakanlıktan kripto para yasası genel olarak yatırımların basit kuralıdır. Ani durumlarda panikle hareket etmek genel olarak hatta her zaman kaybettirir. Rahat bir şekilde kalıp gelişmeleri  sakin olarak izlemek gerekir. Yabancı kripto para borsaların genelinde yatırım yapan ve ödeme tranferinde ödeme araçlarının aracılığını kullananlar için 15 günlük bir oluşturulmuştur. Bu zaman zarfı içerisinde parasını transfer etmek isteyen, satış yapmayı planladıysa en uygun fiyat bekleyip takip etmeli bu şekilde satması önemlidir. Transferleri yasağın son zamanlarına bırakmak doğru değildir. Çünkü para transferlerinde bazı zamanlarda yaşanması olası problemler oluşmakta ve aynı zamanda sürekli olarak şahısların aynı işlemi yapma olasılığından parayı Türkiye’ye çekme süresinde hızlandırma da yarar vardır. Bu kararın ardından yerel kripto para borsasında yaşanan olaylar bizlere gösterdi ki, hacimi yüksek borsalarda ve yine hacmi yüksek coinlerde işlem yapmak aynı zamanda gelen satışlarda zarar etmemek açısından önemli bir kriter olarak görülebilir.

Borsanın 'enerji'si nasıl artıyor ?

Bakanlıktan kripto para yasasında Borsa İstanbul’un enerjisi yeni şirketlerde artmakta.Halka arz durumunun sürekliliği devam ederken , bu sıralarda 3 enerji şirketi talep toplayacak, 1 enerji şirketi de gong çalacaktır. 

Kripto para ödemeleri neden yasaklandı?

Bakanlıktan kripto para yasası kripto para ödemeleri neden yasaklandığını şu şekilde açıklayabiliriz. Başlıca etkenlerden bir tanesi hacker gruplarımın ve heykellerin kullanmış olduğu platformlarda yakalanmamaları için kripto para alışveriş yaptıkları gözle görülmektedir. Kripto para ödemeleri yasaklanmasının sebeplerinden bir tanesi de insanların kripto alışverişlerinden devletin vergi alamamasının sebepleridir. Kripto para ödemeleri yasaklanması devlet açısından en büyük etkenlerden ve vergi dilimlerine girmediğinden ötürü maddi alışverişin en kötü yönde etkilenmesindir. Kripto para ödemelerinin yasaklanmasının bunun en büyük etkeni Son zamanlarda işlem hacminin büyümesinden kaynaklı olup vergi dilimine girmemesidir.

Türkiye ödeme ekosistemi bir süredir neden sıkı denetimde

Türkiye ekosistemi neden sürekli denetim altında olduğunu şu başlıklarla açıklayabiliriz sebeplerinden bir tanesi de vergilerin kontrolünü sağlamaması ayrıca devletin para akışının kontrolü sağlanamamasıdır. Türkiye ödeme ekosistemin büyük süredir yaşamış olduğu döviz sorunlarından dolayı ayrıca dövizlerin yüksek olmasından ötürü SORUNLAR teşkil ettiğinden dolayı kripto para borsasına el atmak durumunda kalmıştır. Devlet Türkiye ödeme ekosistemine bir süredir sıkı denetim uygulamaktadır. Türkiye ekosistemini denetleyen devlet şu nedenlere amaç gitmektedir sebeplerinden bir tanesi olarak görebileceğimiz Vergilendirilir meme ve yüksek hacimlerde para alışverişinin dönmesidir. Bakanlıktan çıkmış olan kripto para yasasında önemli olan konulardan bir tanesi tam manasıyla vergi diliminin uygulanmamasıdır. Bakanlıktan çıkan kripto parayı esasında devletin en önem arz eden kısmı vergilerin tam manasıyla alınamaması ve dönen paranın işlem hacimlerinin devlet tarafından denetlenememesinden kaynaklıdır. Bakanlıktan çıkmış olan kripto paraya sesini devlet denetleyemediği tarzda olduğundan ötürü kısıtlamalara gitmiştir. Denetim kısıtlayanmadığı vergi dilimlerinde ise yüksek hacimlerde karşı devlet buna binaen yasa tasarısı hükümeti sunmuştur. Bakanlıklardan çıkan bu yasa tasarısına önem göstererek yüksek işlem hacmi açan kişileri devlet tarafından tespit edilip vergi dilimine tabi tutulmasını istemektedir.

Kripto parada yatırımcı ne yapmalı

Bakanlık kripto para yasasında aslında yatırımların basit kuralı,  ani gelişmelerde panikle hareket etmek genel olarak sürekli para kaybettirir. Bu gibi durumlarda biraz daha sakin kalıp gelişmeleri sakin bir şekilde takip etmek gerekmektedir. Yabancı kripto para borsalarında yatırım yapan ve para transfer konusunda aracıları kullanan şahıslar için 15 günlük süre bulunmaktadır. Bu süre zarfında parasını transfer etmek isteyen kullanıcılar bu durumu baz alarak hareket etmeli ve alım satım işlemlerini bu süreye uyarlı olarak yapmalıdır. Transferi bu sürenin son zamanlarına bırakmak pek doğru bulunmamaktadır. Çünkü para transferi genellikle yaşanan sorunların başında bu para transfer işleminin son günlere hatta saatlere bırakmaktan kaynaklanmaktadır. Bakanlığın kripto para yasası kararının ardından yerli kripto para borsalarında oluşan olaylar gösterdi ki ,hacimi yüksek borsalar ve yine hacimli olan coinler de işlem yapmak aynı anda gelen satışlarda zarar etmemek açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Hazırlanan Yasa, Batı Avrupa ve Amerika Düzeninde Olacak

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül’ün açıklamasına göre bakanlığın kripto para yasası, yasada uygulamaya başlanan olan kripto para yasasının Amerika ve Batı Avrupa’yla benzerlik gösterdiğini açıkladı.Bakanın açıklamasının devamında ise, ülke de kur rejiminin göz önüne alınaması ve bu sebepten yola çıkarak daha sıkı bir düzenleme getirdikleri şeklinde açıkladı.

Kripto Para Yasası Devlet Vergi Alıcak

Ekim ayında meclise sunulan yasanın içeriğinde kripto para yatırımı yapan hali hazırda yatırımcıların Avrupa ve diğer çoğu ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de belirli bir oranın üzerinde bulunan alım ve satımlar için vergi alınacağını, kripto varlık şirketlerinden de sermaye şartı aranacağı yasası getirildi.

Kripto Varlık Şirketlerine Sermaye Şartı Getiriliyor

Bakanlığın kripto para yasası gereği düzenlenen yasada kripto varlık şirketleri geneli içinde bir düzenleme getirildi. Yasaya göre kripto varlık şirketleri için Sermaye Piyasası Kurumu denetimi altında faaliyetlerine devam edeceği ve asgari sermaye şartı getirileceğini duyurdu. Kripto varlık şirketlerinin düzenlenen yasada altyapıya uyumluluk sağlamaları için gerek süre verilecektir.

LİSANSI OLAN HİZMET VERECEK

Bakanlıkta kripto para yasası hizmet alan kullanıcıları göz ardı etmek yerine onlara lisans hizmeti sunarak, lisans hizmeti alan kullanıcılara gereken tüm istihdamı sağlamalı. Bakanlıkta kripto para ile uğraşan tüm vatandaşların yabancı ülkelerde de olduğu gibi yüksek vergilere yada ülkeye girecek olan dövize saygı göstermelerini isteyen kullanıcılar lisans hizmetlerini kendilerini zorlamayacak kadarını kabul etmekte, bakanlık kripto para yasasını çıkartırken bu insanların kripto para alım satım yapmalarını ve ülkemiz için girdiğinde ülkeye yarar getiren kripto paranın neleri değiştirebileceğinin farkında olmasını istemekte. Bakanlıkta kripto para yasasının kabulünü istemesinin sebeplerinin başında vatandaşların lisansını cüzi bir miktar karşılığında almaları ve aldıklarında ise ödeyecekleri verginin göz önünde bulundurulmasını istemekte, bunun sebebi ise birden fazla ülkede kripto para piyasasının vatandaşlar tarafından serbest bırakılması, kullanıcıların ülkeye döviz sokmalarıdır.

ÖDEMELERDE KULLANIMI NEDEN YASAK ? 

Bakanlıktan çıkan kripto para yasasına göre alım satım yapan kişilerin yada bu piyasada transfer işlemi gerçekleştiren kişilerin neler yaptığını görmek istemesi ve kontrol altında tutmak istemesidir. Bakanlık bu kripto para piyasasını elinde tutma isteği illegal yada bu tarz durumların önüne geçmek istemesinden kaynaklıdır. Bakanlık kripto para piyasasını elinde tutmak istemesinin sebeplerinden bir tanesi de bu piyasa da teknolojinin gelişmesi ile artan dolandırıcılık yöntemlerini engellemesi ve vatandaşların mağdur olmasının önlenmesi olmuştur.

KRİPTO VARLIK PİYASASINA YAKIN TAKİP

Bakanlık kripto para piyasasını yakından takip etmesinin sebeplerini az önce sizler ile paylaşmıştık fakat bunun arkasında haksız kazanç elde eden insanlara karşı vergisini ödeyen insanları ayırt etmek olduğundan daha zor olsa gerek piyasaya döviz soksalar bile haksız kazancın önüne geçme durumunu engellemek adına takipler başlatılmıştır. Bakanlığın çıkarmış olduğu kripto para piyasasını yakından takip edilmesi eğer haksız kazanç elde etmiyorsanız ve paranızın gerçek yollar ile döviz şeklinde Türkiye’ye girdiğini düşünüyorsanız endişe etmenizi gerektirecek hiçbir durumun olmadığını belirtmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

Kripto parayla ne yasak, ne serbest?

Bakanlık tarafından düzenlenen bu piyasa da alınabilecek normal Türk lirası ile alınan her şeyin yasal ve yine Türk lirası ile alınamayan her şeyin yasal olmadığını belirtmek isteriz. Bakanlık bu tarz yasal olmayan alışverişlerin her zaman önüne geçmek istemesinin sebebi de illegal olan piyasanın kendi arasında alışverişinin artmasını engellemek adına yapmıştır. Bakanlık kripto para piyasasını elinde tutmak ile yatırımcılara güven vermekte ve daha fazla yasal olarak yatırımcı çekmek amacı ile bu kripto para piyasasını düzenlemektedir.

Yatırımcı yasaya rağmen ne yapmalı ?

Bakanlıktan çıkan bu kripto para yasasına göre yatırımcı daha güvende olduğunu bilmeli ve rahatlıkla istediği gibi yatırımını yapmalı çünkü kontrolün devletin elinde olması yatırımcıya daha da güven vermesini sağlamaktadır, bundan dolayı bitcoin piyasasını kabul eden ülkeler döviz bakımından daha rahat ve güvenilir işlem hacimlerine sahip olmakla beraber ülkelerinin yasal boyutta kalkınmalarını hedef edinmektedir. Bakanlıktan çıkan bu yasa her ülkenin kendi ekonomisini korumayı amaç alır ve yatırımcıya güven vermeyi hedefler.

Sizlerde bu değerli haberimiz kripto para yasası hakkında görüşlerinizi paylaşmak istiyorsanız bizlere yorum alanında düşüncelerinizi aktarabilirsiniz. Kripto para yasası devlet tarafından onaylanması sizce ne kadar doğru buyrun yorumlara.