USD/TRY
8.454
%0.03
EUR/TRY
10.0736
%-0.03
GBP/TRY
11.8325
%-0.06
ÇEYREK ALTIN
815.58
%0
GRAM ALTIN
497.685
%0.1
BIST 100
1391.64
%2.27
BITCOIN
40,138.70
%0.82
ETHEREUM
2,393.42
%4.52
Kripto Para

Binance’e Litvanya’dan Uyarı

Binance'in düzenleyici sorunları, kripto para birimi değişimi hakkında bir uyarı yayınlayan en son ülke olan Litvanya ile devam ediyor. Litvanya'nın duyurusu, İtalya'nın Binance'i yasaklamasından bir gün sonra geldi.

Binance'in düzenleyici sorunları, kripto para birimi değişimi hakkında bir uyarı yayınlayan en son ülke olan Litvanya ile devam ediyor. Litvanya'nın duyurusu, İtalya'nın benzer bir uyarı yayınlamasından bir gün sonra geldi.

Litvanya Binance'i Uyardı

Litvanya merkez bankası Cuma günü yaptığı açıklamada, Binance UAB'ye Litvanya'da sağladığı lisanssız yatırım hizmetleri hakkında bir uyarı yayınladığını duyurdu. Merkez bankası ayrıca şirkete halka açık bilgilerinin yanıltıcı olmamasını sağlamasını emretti.

Litvanya’da Da Lisanssız İşlem Yapıyormuş

Merkez bankası, kamuya açık bilgileri değerlendirdiğini ve Binance'in ülkede sanal para birimi değişimi operatörü ve emanetçi sanal para cüzdanı operatörü olarak hareket ettiğini tespit ettiğini açıkladı. Banka;

‘Litvanya Bankası, Binance UAB'ye şirketi Litvanya'da sağladığı lisanssız yatırım hizmetleri konusunda uyardı ve kamuya açık bilgilerinin yasal gerekliliklere uygun olmasını ve yanıltıcı olmamasını talep etti,’diye açıklama yaptı.

Litvanya Kripto Hizmetlerini Denetlemiyor

Buna ek olarak, Litvanya Bankası kripto varlıkla ilgili hizmetlerini düzenlenmediğini veya denetlenmediğini, bu nedenle tüketicilerin tüm yatırımlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Bazı Kripto Bağlantılı Platformlara İzin Var

Merkez bankası, bazı çevrimiçi kripto değişim platformlarının, müşterilerinin kripto para birimi türevlerine (vadeli işlemler ve opsiyonlar gibi), fark sözleşmelerine (CFD) veya menkul kıymetlerle bağlantılı kripto varlıklarına yatırım yapmasına izin verdiğini de bildirdi. Merkez bankası, bunların finansal araç olarak kabul edildiğini ve bunları sunan platformların finansal hizmet sağlayıcı olarak lisanslanması gerektiğini vurguladı.