USD/TRY
13.6401
%-0.35
GBP/TRY
18.0849
%-0.06
EUR/TRY
15.5094
%-0.03
BITCOIN
49,552.61
%-1.52
ETHEREUM
4,361.48
%1.36
DOGE
0.17610000
%-0.90
BINANCE COIN
600.80
%5.20

Durdurulamayan Altın Fiyatları Cep Yakmaya Devam Ediyor!

Gram altının gün geçtikçe piyasada yükselmesi dikkatlerden kaçmadı ve tabii ki döviz kurlarındaki volalitenin de fiyat artışına etkisi oldukça fazla. Ayrıca küresel çapta enflasyonun yükseliyor olması da altın fiyatlarını etkiliyor.

Durdurulamayan Altın Fiyatları Cep Yakmaya Devam Ediyor !

 Gram altının gün geçtikçe piyasada yükselmesi dikkatlerden kaçmadı ve tabii ki döviz kurlarındaki volalitenin de fiyat artışına etkisi oldukça fazla. Ayrıca küresel çapta enflasyonun yükseliyor olması da altın fiyatlarını etkiliyor. Gram altının ve diğer etkenlerin sayesinde gün geçtikçe rekora gitmesine örnek olarak 21 Kasım günü alış fiyatının 668,09 ile işlem görmesinin ardından gözler 2022 yılında gelecek zamlar ile birlikte enflasyonun son durumu ve altının yeni fiyatının ne olacağını merakla bekliyor.

 Küresel çaptaki enflasyonun altına etkisi olarak duyurularda Fed Enflasyonu ile ilgili ‘’Endişe verici bir durum söz konu değil ,durumu yakından takipteyiz.’’ gibi haberler yapılsa da gözüken son verilere göre Amerika son birkaç yıldaki en büyük enflasyon oranını yaşıyor. Bu nedenle altına olan ilgi gün geçtikçe artıyor. 

Ancak Enflasyonun hızla yükseldiği tek ülke Amerika değil. dünya genelinde de enflasyon oranlarında hızla artış yaşanması sebebiyle çağın ‘’enflasyon çağı’’ olarak nitelendirilmesinde tartışmalar konu olmaya devam ediyor. Veriler; Çin, ve Almanya’daki enflasyon oranlarında son senelerdeki en süratli yükselişinin yaşandığını gösteriyor. Yapılan son gözlemlere göre global bazda enflasyonun yükselmesi altın ve gümüş gibi metallerin talebini artırmaya devam edebilir.

Son olarak, uzmanlar, konu enflasyon olduğunda bir paradigma kayması olduğuna ve kalıcı enflasyon döneminin sona erebileceğine de dikkat çekiyor.

Enflasyondaki artışın kalıcı mı yoksa geçici mi olacağı ve kalıcı olması durumunda merkez bankalarının nasıl önlemler alacağı ise merak konusu.