USD/TRY
9.5926
%0.06
GBP/TRY
13.2135
%-0.06
EUR/TRY
11.1442
%-0.03
BITCOIN
62,842.46
%3.18
ETHEREUM
4,206.20
%3.31
DOGE
0.26490000
%0.53
BINANCE COIN
484.60
%1.68
emtia

Haftalık Altın Fiyat Tahmini: Gelgitler Döndü

Temellerdeki büyük değişimin önemli bir teknik arızayla aynı zamana denk gelmesiyle altın fiyatları zorlu bir seyir izliyor. Daha sessiz bir ekonomik takvim, gelişen anlatıyı değiştirmek için ...

Temellerdeki büyük değişimin önemli bir teknik arızayla aynı zamana denk gelmesiyle altın fiyatları zorlu bir seyir izliyor. Daha sessiz bir ekonomik takvim, gelişen anlatıyı değiştirmek için altın fiyatlarını gerekli bir katalizörden mahrum edebilir. 

Altın Artık Enflasyon Riskinden Muaf Değil

Altın fiyatları, genişletici maliye politikası ve gevşek para politikası dönemlerinde fayda sağlama eğiliminde. Federal Rezervin Haziran ayı politika toplantısı, parasal teşvik çabalarının geri çekilmesi için hızlandırılmış bir zaman çizelgesiyle sonuçlandı. Bu sonuç, faiz artırımı beklentilerini ve dolaylı olarak da daralma çizgisini ileriye doğru sürükledi. Enflasyon beklentilerinin geri çekilmesiyle, altının efsanevi enflasyon riskinden korunma aracı olarak çekiciliği görünüşte engellendi.

Enflasyon Beklentileri, Dalgalanmaya Neden Oldu

Eğrinin uzun ucundaki küresel tahvil getirileri geri çekilmeye başlamış olsa da, enflasyon beklentilerinin daha hızlı düşmesi, reel getirilerde daha yüksek bir dalgalanmaya neden oldu. Gerçek getiri sağlamayan varlıklar (nakit akışları temettü kupon ödemeleri vb.), artan reel getiri dönemlerinde zarar görme eğiliminde.

DXY Endeksi Altını Etkiledi

Altın fiyatları geçen hafta yeniden canlanan DXY Endeksinin (USD'nin değerini altı yabancı para biriminden oluşan bir sepete göre belirleyen bir endeks) ardından düştü:

USD bazında altın (XAU/USD) -%6.05 düştü.

EUR bazında da altın (XAU/EUR) -%4.08 düştü

Altın GBP cinsinden (XAU/GBP) sözleşmeli -%3,98.

JPY bazında (XAU/JPY) altın -%5.58 düştü.

Altının Değişim Temelleri

Haziran ayındaki Fed toplantısı, ABD ekonomisinin uzun vadeli ekonomik potansiyelini yeniden kazandığı ve son zamanlardaki sıcak enflasyon okumalarının çok soğuk olacağına dair anlatıyı yerleştirmeye yardımcı oldu. Altın fiyatları o zamandan beri ABD reel getirilerinin yükselmeye başladığı bir zaman penceresine girdi. Dengede, ABD Hazine getiri eğrisindeki kaymalar, kısa ve orta vadeli oranların daha güçlü olduğu bir dönemi düşündürürken, daha güçlü bir ABD Doları ile tutarlı olmuştur. Şu anki durumda, yatırımcılar daha yüksek getirili ve büyümeye daha duyarlı varlıklar arayan yatırımcılar olarak altın fiyatları için bir kez daha yokuş yukarı bir tırmanış var.