USD/TRY
9.6153
%1.08
GBP/TRY
13.2482
%0.55
EUR/TRY
11.2367
%1.02
BITCOIN
60,760.30
%-2.74
ETHEREUM
3,976.35
%-2.33
DOGE
0.24560000
%0.94
BINANCE COIN
479.40
%1.40
analizler-gorusler

Hisse Senetleri ve Dolar Analizi

Küresel hisse senetleri, yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın geçen haftaki sürpriz şahin değişimini sindirmeye devam ederken, 10 haftanın en yüksek seviyesinin hemen altında duran dolar, Pazartes...

Küresel hisse senetleri, yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın geçen haftaki sürpriz şahin değişimini sindirmeye devam ederken, 10 haftanın en yüksek seviyesinin hemen altında duran dolar, Pazartesi günü dört haftanın en düşük seviyesini gördükten sonra bazı kayıplarını geri aldı.

Ekonomideki dalgalanmalara duyarlı olma eğiliminde olan bankaların, enerji şirketlerinin ve diğer şirketlerin hisseleri, merkez bankasının 2023'te iki çeyrek yüzde puanlık artış öngörerek yatırımcıları hazırlıksız yakaladığı Çarşamba günkü Fed toplantısından bu yana keskin bir düşüş yaşadı.

Asya hisse senetleri Cuma günkü Wall Street düşüşlerinden ipucu aldı ancak Avrupa hisseleri, Londra'da öğleden sonra ticaretinde pan-Avrupa STOXX 600 endeksinin %0,2 artmasıyla trendi destekledi. 

ABD hisse senedi vadeli işlemleri de, günün ilerleyen saatlerinde Wall Street'teki açılışta kazançlar sağlayarak, pozitif bölgeye sıkıca taşındı. S&P 500 E-mini vadeli işlemleri yükseldi.


Nordea Asset Management kıdemli makro stratejisti Sebastien Galy, "Bu düzeltmenin ilginç yanı gecikmiş olması, bu nedenle piyasanın haberleri gözden geçirmesi biraz zaman aldı" dedi.

İngiltere'nin FTSE 100 endeksi %0,1 düştü, Fransa'nın CAC 40 endeksi %0,3 arttı ve İspanya'nın IBEX 35 endeksi %0,3 düştü. Almanya'nın DAX endeksi yaklaşık yüzde yarım, İtalya'nın FTSE MIB endeksi ise yüzde 0.2 yükseldi.

MSCI'nin 49 ülkedeki hisseleri izleyen Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, 24 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra %0,2 düşerek bazı kayıplarını azalttı.

Gösterge 10 yıllık ABD Hazine getirileri, 24 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesi olan %1.3540'a düştükten sonra %1.4414'e yükseldi.

İki ve 30 yıllık getiriler arasındaki farkla ölçülen getiri eğrisi, daha önce Ocak ayının sonundan bu yana en düz seviyesini gördü ve yatırımcılar, büyüme ve enflasyon için uzun vadeli görünümü düşürürken faiz artırım beklentilerini öne çıkardı.


ABD doları endeksi, bir yıldan fazla bir sürenin en büyük haftalık yükselişini takiben Cuma günü dokunduğu 10 haftanın yükseği 92.408'in hemen altında kaldı.

"Geçen haftaki dolar rallisi, beklentiler ve konumlandırmanın (satılan dolar), Fed'in 'eğrinin gerisinde olduğu' (ve bu nedenle beklenenden daha fazlasını ve daha erken yapması gerektiği) ve borsaların zemin kaybetmeye başladığı endişesinin bir birleşimidir SEB'deki genç nicel strateji uzmanı Filip Carlsson bir sabah notunda, doları en savunmacı para birimi olarak güçlendiriyor" dedi.

Bunu hala yeni bir trendin başlangıcı olarak değil, bir düzeltme olarak görüyoruz” dedi.

Louis Fed Başkanı James Bullard, Cuma günü daha hızlı politika sıkılaştırmaya geçişin ekonomik büyümeye "doğal" bir tepki olduğunu ve özellikle ülke koronavirüs pandemisinden yeniden açılırken enflasyonun beklenenden daha hızlı hareket ettiğini söyleyerek satışları daha da körükledi.

Morgan Stanley (NYSE:MS) analistleri bir raporda, "Fed'in sıkılaştırma tartışmasını başlatma ekseni daha çok şaşırttı, ancak piyasalar bizim görüşümüze göre bu kaçınılmaz süreci aylar önce iskonto etmeye başladı."

"Bu tam olarak döngü ortası geçişin neyle ilgili olduğu ve daha hızlı hisse senedi piyasaları için anlattığımız hikayeye ve bu yıl daha geniş endeksler için %10-20'lik bir düzeltmeye çok uygun."

Asya'nın başlarında, Japon Nikkei %3.6 düşüşle düşüşlere öncülük etti ve bir ay içinde ilk kez 28.000'in altına düşerken, MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %1.4 düştü. Çin mavi çipleri %0.7 kaybetti.

Salı günü Kongre önünde ifade veren Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere birçok Fed yetkilisinin bu hafta konuşma görevleri var. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu'nda konuşuyor.