USD/TRY
9.262
%0.91
GBP/TRY
12.772
%1.31
EUR/TRY
10.7921
%0.69
BITCOIN
60,351.75
%-1.91
ETHEREUM
3,850.01
%-0.27
DOGE
0.23710000
%1.63
BINANCE COIN
463.90
%-1.21
Iota (MIOTA) logo

Iota (MIOTA)

1.28
%-2.30
Son 1.28
Yüksek & Düşük 1.33 1.27
Iota (MIOTA) Hakkında Yorumlar
Canlı
Iota (MIOTA) Hakkında Bilgiler
 • IOTA (MIOTA) Nedir?

  IOTA (MIOTA), nesnelerin interneti (IoT) için tasarlanmış açık kaynaklı, dağıtılmış defter ve kripto para birimidir. Nesnelerin interneti, tüm nesnelerin internete erişebilmesini ve diğer cihazlar ile iletişim kurabilmesini sağlayan teknolojiye denir. Tangle teknolojisi kullanarak verileri depolar. Diğer kripto paraların genelde en çok tercih ettiği blok zinciri teknolojisini kullanmamaktadır. Tangle teknolojisinin blok zincirine tercih edilmesinin sebebi daha hızlı ve daha çok güncellenen yapıda olmasından kaynaklanmaktadır. Blok zinciri teknolojisinin kullanılmamasından dolayı IOTA’da madencilik yapılmamaktadır.

  IOTA (MIOTA) Kurucuları Kimlerdir?

  IOTA (MIOTA), 2015 yılında David Sønstebø, Dominik Schiener, Sergey Ivancheglo ve Serguei Popov tarafından kurulmuştur. Yönetim kurulunun ortak başkanları David Sønstebø ve Dominik Schiener’dir. Yönetim kurulu üyesi ve kuruluşun araştırma müdürü ise Serguei Popov’dur. Sergey Ivancheglo, danışman olarak görevini yapmaktadır. 2016 yılında üzerinde çalıştıkları projeyi hayata geçirerek IOTA’yı piyasaya sürmüşlerdir.

  IOTA’nın Farkı Nedir?

  Birçok kripto paranın kullandığı blok zinciri teknolojisini kullanmayarak bundan farklı bir teknoloji olan Tangle teknolojisi ile veriler depolanmaktadır.
  Tangle'ın diğer bir teknik ismi olan Directed Acyclic Graph kullanarak blok zincirin güvenli işlemler özelliğini almayı hedefleyen bir teknolojidir. Blok zinciriden Tek farklı olan özelliği blok kavramı yoktur ve blok kavramı olmadan bu işlemleri gerçekleştirmektedir.
  IOTA Fundation, kâr amacı olmadan, daha kolay kullanılabilir ve erişilebilir bir amaçla üretim yapmaktadır. Bundan farklı olarak bazı şirketler kâr amaçlı üretim yapmaktadır.
  IOTA Foundation, birçok önemli firmalarla ortaklık sağlamaya başlayarak kendini geliştirmektedir. Volkswagen firması ile bir ortaklık sağlayarak diğer kripto para birimlerinden daha yüksek konuma gelmesini sağlamıştır.

  Piyasada Kaç IOTA (MIOTA) Bulunmaktadır?

  Toplam piyasadaki arzı 2.779.530.283 tokendir. Aralık ayı 2017 yılından itibaren IOTA’nın piyasa değeri 12 milyar olduğu açıklandı. 2 Şubat 2018 tarihinden itibaren IOTA’nın değeri 1,60 ABD doları olmuştur. Böylece bu veriler ile IOTA kripto para birimleri arasında en büyük dördüncü kripto para birimi olmuştur. IOTA, en yüksek değerini 20 Aralık 2017 tarihinde 5.23 dolar olarak çıkış göstermiştir.

  IOTA Nasıl Alınır? Nasıl Satılır?

  Kirpto para birimi olan IOTA; Binance, Bitfinex ve OKEx gibi borsa sitelerinden birine üye olunmalıdır. Üye olunup hesap açıldıktan sonra kullanıcı, IOTA alımı yapabilir ya da mevcut IOTA’yı satabilir.

  IOTA, Madencilik Yapıyor mu?

  Blok zinciri teknolojisi ile çalışan tüm kripto paraların madencilik yapabilme hakkı vardır, fakat IOTA blok zinciri teknolojisini kullanmamaktadır. IOTA, Blok zincir teknolojisi yerine Tangle teknolojisini kullanmaktadır. Bu teknolojinin kuralları arasında madencilik yapmaya izin verilmemektedir.

  IOTA Güvenilir mi?

  IOTA, diğer kripto paralardan farklı olarak bir veri tabanı sistemi olan Tangle teknolojisini kullanmaktadır. Tangle teknolojisi blok zinciri gibi verileri güvenli bir şekilde depolanmasını sağlmaktadır.
  IOTA, Kuantum kriptografisi ile doğrulama sağlayarak oldukça güvenli bir kripto para haline gelmektedir. Kuantum kriptografisi, saldırı yaşandığı zaman saldırı yapanların IOTA adresini ele geçirmesini oldukça zorlaştırmaktadır.
  IOTA, oluşturulurken kuantum dayanıklılığı göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Bu özellik sayesinde IOTA’yı oldukça güvenli yapmaktadır.
  IOTA, diğer kripto para birimlerinden farklı olarak karma tabanlı şifreleme sistemi ile çalışmaktadır.

  Tangle Teknolojisi Nedir?

  IOTA, blok zinciri teknolojisi yerine, yönlendirilmiş Directed Acyclic Graph (DAG) yani Tangle’ı kullanmaktadır. Blok zinciri teknolojisinden farklı olarak Tangle’da bloklama işlemi yoktur. Tangle; bir merkezi olmayan, güvenli veri depolayan ve dağıtık bir protokoldür. Tangle, yeni bir düğümü doğrulamadan, önceki iki düğümün doğrulanmasını yapılır. Bu şekilde yeni bir düğüm oluşturmasıyla sistem çalışır.

  IOTA Foundation Nedir?

  IOATA Foundation, IOTA para birimini üreten ve hiçbir kâr amacı olmayan kurumdur. Üretilen IOTA’lar bu kurum tarafından denetlenmektedir. Bu kurum ayrıca Tangle teknolojisini geliştiren kurumdur. Böylece kendi geliştirmiş oldukları Tangle teknolojisini kullanarak bazı kripto paralarının kullandığı blok zinciri teknolojisini kullanmamıştır.

Iota (MIOTA) Hakkında Son Haberler