USD/TRY
9.6153
%1.08
GBP/TRY
13.2482
%0.55
EUR/TRY
11.2367
%1.02
BITCOIN
60,404.98
%-3.96
ETHEREUM
3,947.70
%-3.71
DOGE
0.24500000
%-0.20
BINANCE COIN
475.80
%-0.13
Kanada Doları logo

Kanada Doları

7.7794
%1.12
Alış & Satış 7.7544 7.7794
Yüksek & Düşük 7.831 7.6661
Kanada Doları Hakkında Yorumlar
Canlı
Kanada Doları Hakkında Bilgiler
 • Kanada Doları (CAD) Nedir?

  Kanada doları (CAD), Kanada tarafından kullanılan bir para birimidir. CA$, Can$ ya da C$ ile gösterilmektedir. Kanada doları için en önemli çapraz kur Amerikan dolarıyla olan kurdur. Uluslararası kodu CAD’dır. Kanada doları, Kanada Bankası (Bank of Canada) tarafından basılmaktadır. Kanada, ithalat ve ihracat alanında oldukça başarılı bir ülkedir. Genel olarak ekonomiden beslenmektedir. Yapmış olduğu ithalatlar ve ihracatlar büyük oranda Amerika Birleşik Devletleri ile yapmaktadır. İhracatta %84, ithalatta %56 oranında Amerikayla yapmaktadır. Kanada doları (CAD), 1858 yılından beri kullanılmakta olan para birimidir.

  Kanada Dolarına Genel Bakış

  Kanada doları, bir referans para birimi olarak kabul edilmektedir. Bu, diğer merkez bankalarında Kanada dolarının rezerve olduğu anlamına gelmektedir. Kanada doları, 1858 yılından beri kullanılan para birimidir. ABD dolarına eşit şekilde sabitlenmiştir. 1871 yılında Kanada hükümeti, Kanada dolarını Tekdüzen para Yasası ile kabul etmiştir. Kanada Doları, Kanada Kraliyet Darphanesi'nde basılmaktadır. Basılmış olan banknotlar, Kanada Bankası tarafından dağıtılmaktadır.
  1989 yılında 1 dolarlık banknotlar, Kanada tarafından üretimi durduruldu. 1996 yılına gelindiğinde ise 2 dolarlık madeni parası da darphane tarafından üretilmeme kararı alındı.
  Kanada 2012 yılında kuruş üretmeyi durdurmak istediklerini açıkladı. 2013 yılında da kuruş üretimi sonlandırıldı.

  Kanada Doları Hangi Pariteye Dahildir?

  Kanada doları, majör pariteye dahil olan bir para birimidir. Majör paritede olması demek, işlem hacminin fazla olması ve çokça tercih edilen bir para olduğunun göstergesidir. Çünkü majörde bulunan para birimleri, dünyada en çok kullanılan para birimleridir. Ayrıca majörde bulunan para birimleri dünyada ekonomik açıdan en iyi olan ülkelere aittir.

  Kanada Dolarının Banknotları Nelerdir?

  Kanada doları çokça kullanılan bir para birimidir. Kanada dolarının banknotları; 5 dolar, 10 dolar, 20 dolar, 50 dolar ve 100 dolardan oluşmaktadır.
  Kanada dolarının madeni paraları ise; 1 cent, 5 cent, 10 cent, 25 cent, 50 cent, 1 dolar ve 2 dolardan oluşmaktadır.

  Kanada Dolarının Önemli Özellikleri Nelerdir?

  Kanada doları, ” Loonie” takma adıyla bilinmektedir. Bu takma ad, Kanada dolarının kısaltması ve para birimi simgesi niteliğindedir.
  Referans para birimi olarak kabul edilen CAD, dünyadaki diğer merkez bankalarında rezerv çokça bulundurmaktadır.
  Kanada dolarının değeri, emtia fiyatlarını büyük ölçüde etkilemektedir.

  Kanada Bankası (BOC) Nedir?

  Bağımsız bir para bir para politikasına sahip olan Kanada, dünyanın en büyük onuncu ekonomisine sahip ülkedir. Kanada Bankası (BOC); enflasyonu kontrol etmek, ve Kanada dolarını dağıtmakla görevli olan bir kuruluştur. 3 Temmuz 1934 tarihinde Kanada’nın Ottawa kentinde kurulmuştur. Bu bankanın kuruluşu, Kanada Bankası Yasasının çıkarılması ile olmuştur. Kanada Bankası (BOC); bir vali, bir kıdemli vali yardımcısı ve dört vali yardımcısından oluşan yönetim kurulu vardır. Politikalar bu yönetim konseyi ile yönetilmektedir.
  Doğal kaynaklar açısından oldukça zengin olan Kanada, ekonomik olarak emtia ticaretinden geçinmektedir. Bundan dolayı Kanada doları, emtia fiyatlarında büyük ölçüde etkilemektedir.

  Polimer Kanada Doları Nedir?

  Kanada Bankası (BOC), sahte para üretiminin önüne geçmek için polimerli para üretmeye karar verdi. İlk polimerli Kanada doları Haziran 2011 tarihinde 100 dolarlık banknot halinde basıldı. Geriye kalan 50$, 20$, 10$ ve 5$ ise iki yıl içerisinde polimerli olarak üretilerek piyasaya sürüldü. Bu sayede güvenlik açısından Kanada doları güven altına alınmıştır.
  İlk polimerli parayı kullanan Avustralya olmuştur. 1988 yılından beri polimerli para kullanmaktadırlar. Sadece Avusturya değil dünyada birçok ülke polimerli para sistemine geçiş yapmıştır. Yaklaşık olarak dünya üzerinde 50’ye yakın ülke, polimerli para üretmektedir.

  En Çok Kullanılan Kanada Doları Pariteleri Nelerdir?

  CAD/JPY: Kanada Doları ve Japon Yeninin değer karşılığını ölçmektedir.
  GBP/CAD: Kanada Doları ve İngiliz Sterlinin değer karşılığını ölçmektedir.
  EUR/CAD: Kanada Doları ve euronun değer karşılığını ölçmektedir.
  AUD/CAD: Kanada Doları ve Avustralya dolarının değer karşılığını ölçmektedir.
  NZD/CAD: Kanada Doları ve Yeni Zelanda dolarının değer karşılığını ölçmektedir.
  CAD/CHF: Kanada Doları ve İsviçre frangının değer karşılığını ölçmektedir.

  Kanada Doları Nereden Alınır?

  Kanada doları almak veya satışını yapmak için döviz büroları ve bankalar aracılığı ile yapılabilmektedir. Fiziksel olarak yapılan Kanada doları alımı, döviz bürolarından ya da bankalardan yapılmaktadır. İnternet üzerinden de alış veya satış işlemleri gerçekleşmektedir. İnternet üzerinden işlem gerçekleştirmek için güvenilir bir döviz sitesinden işlemler gerçekleştirilmektedir.

  Kanada Dolarının Değeri Neye Göre Belirlenmektedir?

  Anlık arz ve taleplere göre Kanada dolarının değeri belirlenmiş olmaktadır. Değerler genel olarak Kanada’nın ekonomisiyle de alakalıdır. Büyük ölçüde ekonomi belirlemektedir. Kanada ekonomisinde kötü giden bir durum olursa CAD düşüşe geçer. Ancak Kanada ekonomisinin durumunda iyiye giden bir gelişme olursa, o zaman da CAD yükselişe geçmektedir.

Kanada Doları Hakkında Son Haberler