USD/TRY
8.454
%0.03
EUR/TRY
10.0736
%-0.03
GBP/TRY
11.8325
%-0.06
ÇEYREK ALTIN
815.58
%0
GRAM ALTIN
497.685
%0.1
BIST 100
1391.64
%2.27
BITCOIN
40,138.70
%0.82
ETHEREUM
2,393.42
%4.52

ETH/USDT-Ethereum Tether

2,393.42
%4.52
Son 2,393.42
Yüksek & Düşük 2,400.00 2,060.17
Önemli Not
 • Grafik tablosunda yer alan kripto para değerleri Binance Borsasından anlık olarak gösterim sağlamaktadır.

Ethereum Tether Hakkında Yorumlar
Canlı
ETH/USDT - Ethereum Tether Hakkında Bilgiler
 • Ethereum Nedir?

  Ethereum bir merkeze, bir sisteme veya bir bankaya bağlı olmayan, açık kaynaklı, blok zincir teknolojisini kullanan, akıllı sözleşmelerin yürütülmesi için kurulan bir platformdur. 

  Bu platformun çalışabilmesi için Ethereum, Ether kripto para birimini geliştirdi. Bitcoin’den sonra en çok kullanılan para birimi olmuştur. Bitcoin’in yüksek çıkışından sonra Ethereum da bir kripto para çıkarmak istedi. Bitcoin’den sonra en çok kullanılan altcoin olma özelliğini taşır.

  Ethereum, 30 Temmuz 2015’de Vitalik Buterin tarafından halka açık bir şekilde resmi olarak piyasaya sürüldü.

  Ethereum’un Kurucusu Kimdir?

  Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin ya da Vitaly Dmitriyevich, Rus-Kanadalı bir yazılımcıdır. 30 Temmuz 2015 tarihinde Ethereum’u piyasaya sürdü. 17 yaşında iken “Bitcoin” dergisine makaleler yazmaya başlayarak ilgisi giderek arttı. Böylece Buterin kendi kripto parasını geliştirmeye karar vererek Ethereum platformunu kurdu. Bu platformda toplam 8 ortak bulunmaktadır. Ethereum’un Vitalik Buterin’den sonra önemli bir diğer kurucusu İngiliz programcı Gavin Wood’dur. Gavin Wood, Ethereum’a akıllı sözleşmelerin uygulanması içinSolidity adlı programlama dilini buldu. Solidity sadece Ethereum’da değil tüm blok zincir teknolojisi kullanan sistemlerde kullanılmaktadır. Böylece Garvin Wood, Ethereum platformunda baş teknoloji yöneticisi oldu. 2016 yılında Ethreum’dan ayrılmaya karar vererek Parity Technologies'in kurucu ortağı oldu. Diğer önemli kurucular ise Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Mihai Alisie, Joseph Lubin, Amir Chetrit’dir. Bu topluluk İsveç’in Zug kentinde bir araya gelerek Ethereum’un ilk temellerini atmışlardır. 

  Ethereum’un Ayrıcalığı Nedir?

  Ethereum’un kuruluş amacı, akıllı sözleşme teknolojisini güçlendiren blok zinciri kullanarak bu sözleşmenin uygulanmasına izin veren bir platform oluşturmaktı. Bunun için ilk adımı Vitalik Buterin atarak onun öncülüğüyle gerçekleşti. Ortak kurucularından olan Gavin Wood’un tanımlamasına göre, daha güvenli, saldırılara karşı daha dayanıklı bir platform olarak tanımladı. 

  Akıllı sözleşmelere ek olarak, Ethereum'un blok zinciri, ERC-20 uyumluluk standardını kullanarak "tokens" adı verilen diğer kripto para birimlerini barındırabilir. Aslında, bu şimdiye kadar ETH platformu için en yaygın kullanım oldu. Bugüne kadar 280.000'den fazla ERC-20 uyumlu token piyasaya sürüldü. Ethereum’un blok zinciri, şimdiye kadarki en yaygın kullanılan ERC-20 uyumluluk standardını kullanarak “tokens” adlı kripto paraları geliştirildi. 

  Piyasada Ne Kadar Ethereum Bulunmaktadır?

  Bitcoin’den sonra en çok kullanılan kripto para olan Ethereum, gün geçtikçe daha çok üretiliyor. Şu ana kadar 100 milyondan fazla ETH coin üretildi. Bu üretilen coinlerin 72 milyonu Genesis Blok’ta yayınlandı. Genesis Block, ilk Bitcoin bloğuna denmektedir. Geriye kalan coinler ise madencilere blok ödülü olarak dağıtıldı. Bu verilen ödüller 2015 yılında madencilere blok başına 5 ETH idi. 2017 yılında ödül miktarı 3 ETH’ye düşürüldü. En son olarak 2019 yılında 2 ETH olarak son karar verildi. 

  Ethereum Güvenilir mi?

  Ether, 2015 yılında piyasaya sürüldüğü günden itibaren, piyasa değeri bakımından en büyük kripto para birimi olan Bitcoin ile rekabet ediyor. Akıllı sözleşme ile desteklenen Ethereum daha hızlı ve güvenlik açısından daha iyidir. Bitcoin ise akıllı sözleşme uygulamasını kullanmamaktadır. Akıllı sözleşme uygulaması, şlemleri ve anlaşmaları güvenilir bir şekilde tutmaya yarayan, geriye dönük değişimin mümkün olmadığı bilgisayar programlarıdır. Eğer alıcı Ethereum almak istiyorsa hiç şüphe etmeden alabilir. Ethereum günden güne daha da büyüyerek Bitcoin’e yaklaşmıştır. 

  Ethereum Nasıl Alınır? Nasıl Satılır?

  Ethereum, açık kaynaklı, erişime açık ve blok zinciri tabanlı yapısına sahip, "akıllı sözleşme" isimli bir bilgisayar protokolle desteklenmektedir. Ethereum almak için, Bitcoin’de olduğu gibi ilk önce bir cüzdana sahip olunmalıdır. Bu cüzdana sahip olmak için de güvenilir bir kripto para satışının yapıldığı siteye kaydolup hesap açılmalıdır. Hesaba girdikten sonra istediğiniz miktarda Ethereum alabilir  ya da satışını gerçekleştirebilirsiniz. Alınan Ethereum ile başka bir kripto parayla takas yapılabilir ya da hiçbir işlem yapmak istemiyorsanız hesabınızda durabilir. Hesap açtığınız sitenin güvenilirliği çok önemlidir. Yoksa hesap ele geçirilerek hesabınızı kaybedebilirsiniz. Bu cüzdanlar verilirken akılda tutulması zor bir şifre verilmektedir. Hesabınızın güvenliği açısından bu şifre asla kimseyle paylaşılmamalıdır.

  Ethereum Nasıl Üretilir?

  Ethereum üretimi, Bitcoin ile aynı şekilde üretilmektedir. Bu üretim işine madencilik, üretim yapan kişilere de madenci denmektedir.  Ethereum madencileri, bilgisayar ya da başka donanım aracı ile kapasitesi yüksek GPU'ların (grafik işlemci birimi) ya da ASIC çiplerin hesapların gücünden faydalanarak Ethereum üretilmektedir. 

  Ethereum madenciliği için iyi bir donanıma sahip olmak çok önemlidir. Söz konusu parametreleri göz önünde bulundurarak iyi bir ekipman kurduktan sonra, yazılımı kurmak ve node (düğüm) kurulumunu gerçekleştirip ağ bağlantısını yapmaktır. Daha Sonrasında Ethereum blok zincirini indirilip madencilik yapılabilir. 

  Ethereum’un Bitcoin’den Farkı Nedir?

  Ethereum’da akıllı sözleşme kullanılırken Bitcoin’de bu sözleşme kullanılmamaktadır. 

  Ethereum madenciliği, bazen sert çatallar sırasında, tutarlı oranda yeni dijital paralar üretir. Bitcoin’de ise bu oran her 4 yılda bir yarıya düşmektedir. 

  Ethereum’un işlem ücretleri, Bitcoin’e göre düşük fiyattadır. Yani Bitcoin en çok kullanılan kripto para olmakla birlikte Ethereum’ a göre kat kat daha pahalıdır. 2017 yılının Aralık ayında, Ethereum’un ortalama işlem ücreti 0.33 dolara denk geliyordu, Bitcoin için bu değer 23 dolara denk gelmiştir. 

  Ethereum’un blok süresi 10-15 saniye arasıdır. Bitcoin’in blok süresi ise yaklaşık 10 dakikada gerçekleşir.

  Ethereum gaz ünitelerinin her birinin işlem sırasında belirli bir fiyata sahiptir. Bu, Gwei olarak ölçülmektedir. Bitcoin işlemleri ise kurucusu olan Satoshi tarafından, bayt başına belirttiği ücretlere sahiptir. 

  Ethereum, Altcoin midir?

  En çok kullanılan kripto para birimi olan Bitcoin’in piyasaya sürülmesinin ardından çıkan diğer tüm kripto para birimlerine altcoin denmektedir. Yani Bitcoin bir altcoin değildir fakat Ethereum bir altcoindir. Bitcoin’den sonra piyasaya sürüldü. Bitcoin’in altcoin olarak sayılmamasının başlıca nedeni ise sanal para olarak ilk olması ve ondan sonra çıkan tüm kripto para birimlerine öncülük etmesinden dolayıdır. Ayrıca Bitcoin’den sonra en çok kullanılan sanal para birimi olma özelliğe sahiptir. 

  Ethereum Nasıl Kullanılır? 

  İlk adım olarak satın almak isteyen kişi, sanal cüzdan edinerek bir hesap oluşturulur ve  aldığı kripto paraları bu cüzdanda bulundurur. Cüzdanın işlevi ise alınan kripto paraları güvenli bir halde  korunmasını sağlamaktadır. 

  Açılan hesapta her bir işlemde akılda tutulması zor olan şifreler sayesinde yani kriptografi (şifreleme) teknolojisi ile korunur. Yapılan işlemlerin tüm adımları, Blockchain (blok zinciri)’de depolanır ve her bir adım buraya kaydedilir. Bundan dolayı yapılan işlemelerin hiçbirinin silinme ihtimali gibi bir risk yoktur ve bu veriler kalıcı olarak block zincirinde depolanmaktadır. 

  Ethereum Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

  Ethereum fiyatı, satın alanların arz ve taleplerine göre değişiklik gösterir. Güncel değerler bu şekilde hesaplanır. Ne kadar çok alınırsa fiyatın değeri artar. Ethereum, çoğu kişi tarafından tercih edilen hızlı, güvenilir ve ucuz bir sanal para birimidir. Bitcoin’den sonra en çok bu kripto para birimi tercih edilmektedir. Altcoin olarak değerlendirirsek en çok kullanılan altcoindir.

ETH/USDT - Ethereum Tether Sıkça Sorulan Sorular
 • Bitcoin hariç diğer tüm kripto paralara altcoin denmektedir. Bu ayrımın sebebi ise Bitcoin’in ilk olması ve diğer kripto paraların üretilmesine öncülük etmesinden dolayıdır. İlk üretilen altcoin litecoin, en çok kullanılanı ise Ethereum’dur.

  Bitcoin’den sonra en çok kullanılan kripto para Ethereum’dur. Böylece Ethereum, en çok kullanılan altcoin olma özelliğine sahiptir.

  Ethereum’un blok süresi 15 saniye sürmektedir. Oldukça hızlı bloklama yaparak kullanıcıya süre açısından rahatlık sağlamaktadır.

  İşlemleri ve anlaşmaları güvenilir bir şekilde tutmaya yarayan, geriye dönük değişimin mümkün olmadığı bilgisayar programlarına denmektedir. Akıllı sözleşmeler, hızlı ve düşük maliyetlidir. Bir merkeze ya da sisteme bağlı değillerdir.

  Ethereum’un temelleri, İsveç’in Zug kentinde tüm kurucuların toplanmasıyla gerçekleşmiştir.

  Ethereum, 30 Temmuz 2015’de Vitalik Buterin tarafından halka açık, merkeze bağlı olmadan piyasaya sürülmüştür.

ETH/USDT - Ethereum Tether Hakkında Son Haberler
Teknik Analiz