USD/TRY
9.6153
%1.08
GBP/TRY
13.2482
%0.55
EUR/TRY
11.2367
%1.02
BITCOIN
60,739.85
%-2.63
ETHEREUM
3,973.34
%-2.35
DOGE
0.24590000
%0.70
BINANCE COIN
478.50
%1.10
Litecoin (LTC) logo

Litecoin (LTC)

191.00
%-3.10
Son 191.00
Yüksek & Düşük 201.50 187.90
Litecoin (LTC) Hakkında Yorumlar
Canlı
Litecoin (LTC) Hakkında Bilgiler
 • Litecoin (LTC) Nedir?

  2011 yılında Charlie Lee tarafından üretilen, herhangi bir merkeze bağlı olmayan ve açık kodlu blockchain sistemi üzerinde işlem gören bir kripto para birimidir. Ortaya çıkış sebeplerinden biri Bitcoin’in lite versiyonunu yaratmak istemeleri idi. Bundan dolayı çalışma prensibi olarak Bitcoin ile benzerlik taşımaktadır.
  7 Ekim 2011 tarihinde GitHub'da (web tabanlı bir depolama servisi) piyasaya sürüldü. Litecoin, piyasaya sürümünün ardından 13 Ekim 2011'de yayına girdi. Piyasaya sürülen ilk altcoin olmuştur. Charlie Lee, Bitcoin’e benzerliğinden dolayı “Gümüş Bitcoin” diye tanımlamıştır.

  Litecoin’i Kim Buldu?

  Litecoin, bilgisayar yazılımcısı olan Charlie Lee tarafından 2011 yılında geliştirildi. Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilmiştir. Ayrıca Charlie Lee, Litecoin Vakfı'nın genel müdürüdür. Charlie Lee haricinde diğer vakıf üyeleri ise Xinxi Wang, Alan Austin ve Zing Yang’dır. Litecoin, şu anda 1 milyar dolar üzerinde bir pazar değerine sahip olmakla birlikte çok düşük maliyetlere para transferi yapmaktadır.

  Litecoin’in Ayrıcalığı Nedir?

  Bitcoin ilk kripto para olma özelliği ile Litecoin ondan sonra çıkarak ikinci kripto para özelliğine sahip olmuştur. Ayrıca Litecoin, ilk altcoindir. 2021 yılının Ocak ayı itibariyle en çok rağbet gören kripto paralar arasında yerini almaktadır.
  Bitcoin'e göre Litecoin’in en büyük özelliği, işlem ücretlerinin daha ucuz ve hızlı olmasıdır. Böylece Bitcoin almak isteyen fakat fiyatının pahalı gelmesiyle alamayanlar için alternatif bir çözüm olmuştur.
  2020 yılının sonlarına doğru Litecoin, Mimblewimble tabanlı gizli işlemleri test etmek için kullanılan MimbleWimble (MW) kullanılmaya başlandı. Mimblewimble (MW), işlemlerin değişik bir yöntem ile saklandığı bir blockchain tasarımına denir.

  Litecoin ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

  Dolaşımda bulunan bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır fakat Litecoin’in üretim sınırı 84 milyondur.
  Litecoin madenciliği için bilgisayardan işlem yapılabilir fakat Bitcoin’de bu işlem yapılamamaktadır.
  Litecoin’de blok hızı 2,5 dakika gibi süredir. Bitcoin’in blok yapma hızı ise 10 dakika sürmektedir.

  Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Litecoin, merkezi bir sisteme veya bir kişiye bağlı olmayan, ilk altcoin olma özelliğini taşıyan kripto para birimidir. Kripto Para üretim işlemine madencilik (mining) denilmektedir. Kripto parayı üreten ve blok zinciri çözüp doğrulayana ise madenci denmektedir. Litecoin madenciliği yapabilmek için donanıma büyük önem gösterilmelidir. Donanım sahibi olmak için ciddi rakamlarda yatırım yapılmaktadır. Önceden GPU( grafik işlem birimi) satın alınmasıyla madencilik yapılabiliyordu. Gün geçtikçe rağbetin artması nedeni ile artık Litecoin madenciliği yapmak zorlaştı. Litecoin madenciliği, sadece madencilik işlemleri için özel üretilen ASIC (Uygulamaya Özel Tümleşik Devre) cihazlar sayesinde yapılmaktadır. Bu cihazın görevi, belirli bir uygulama veya amaç için özel olarak oluşturulmasıdır.
  Litecoin madenciliğini yapmak isteyenler, ilk olarak gereklli donanımı sağlamalıdırlar. Donanım sağlandıktan sonra bir cüzdan sahibi olunmalıdır. Bu cüzdan sayesinde madencilik gerçekleştirilir. Bu adımdan sonra bir yazılım indirilmelidir. Böylece bu yazılım sayesinde madencilik programının etkinleştirilir. Etkinleştirdikten sonra komutlar çalışarak program blokları işlenmeye başlar. Litecoin madencileri her bir blok için 25 coin ödül kazanırlar.

  Dolaşımda Kaç Litecoin Bulunmaktadır?

  Litecoin en çok tercih edilen kripto para birimlerinden sayılmaktadır. Litecoin’in dolaşımdaki miktarı, her yeni çıkarılan blok ile sürekli olarak artmaktadır. Litecoin para birmi, Genesis bloğuna çıakrılmasıyla ilk gün 50.000 LTC üretildi. 2021 yılının Ocak ayından beri 84 milyon arzdan 66.245 milyon LTC çıkarılmıştır.

  Litecoin Cüzdanı Ne İşe Yarar?

  Litcoin sahibi olmak için ilk önce bir cüzdan alınması gerekmektedir. Bu sayede işlemler çok daha hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılmaktadır. Çünkü bu cüzdanlar, kripto paralarınızı şifreleme ile korur. Bu şifreler akılda tutulması zor ve çözülmesi kolay olmayan şifrelerdir.
  Litecoin harcaması yapmadan önce güvenlik amaçlı bu şifreyi sorar. Şifreyi doğru girdikten sonra kullanıcı işlemlerini gerçekleştirir.

  Litecoin Güvenli mi?

  En çok tercih edilen kripto paralar arasında bulunan Litecoin, piyasaya sürümü yapıldığı günden bugüne kadar hiç saldırıya uğramadığı bilinmektedir. Hiç saldırıya uğramayan Litecoin, proof-of-work algoritması ile şifrelenmektedir. Bu oldukça güvenilir bir şifrelemedir.

Litecoin (LTC) Hakkında Son Haberler