USD/TRY
8.454
%0.03
EUR/TRY
10.0736
%-0.03
GBP/TRY
11.8325
%-0.06
ÇEYREK ALTIN
815.58
%0
GRAM ALTIN
497.685
%0.1
BIST 100
1391.64
%2.27
BITCOIN
40,138.70
%0.82
ETHEREUM
2,393.42
%4.52

RUB/USD-Rus Rublesi Amerikan Doları

73.26
%0.05
Alış & Satış 73.215 73.26
Yüksek & Düşük 73.8685 74.1641
Rus Rublesi Amerikan Doları Hakkında Yorumlar
Canlı
RUB/USD - Rus Rublesi Amerikan Doları Hakkında Bilgiler
 • USD/RUB Nedir?

  Amerika’nın para birimi olan dolar ve Rusya para birimi olan rublenin birleşmesiyle oluşmaktadır. Yani USD/RUB, Rus rublesinin Amerikan doları karşılığını hesaplamaktadır. USDRUB paritesi, egzotik parite olarak geçmektedir. Amerikan doları baz konumunda, Rus rublesi karşıt döviz konumunda yer almaktadır.

  USD/RUB Önemi Nedir?

  USD/RUB, dünyanın en büyük ekonomilerine sahip olan ülkeler arasında yer alan Rusya ve Amerika, USD/RUB paritesi üzerinde büyük etkiye sahiptir. Rusya dünyanın sayılı petrol ihracatçılarından biridir. Bundan dolayı petrol fiyatları da piyasadaki değer durumunu etkilemektedir.

  USD/RUB’i En Çok Ne Etkilemektedir?

  Amerika Merkez Bankası (FED) ve Rusya Merkez Bankası açıklama yapmaları ya da herhangi bir işlem yapmaları dahilinde büyük ölçüde USD/RUB’i etkilemektedir.
  Rusya'da ve Amerika’da olan kötü bir olay sonrası USD/RUB paritesini piyasadaki değerini olumsuz etkiler. Aynı şekilde ülke ekonomisi açısından iyi bir şey yaşanırsa USD/RUB paritesini olumlu yönden etkilemektedir.

  Rusya Merkez Bankası Nedir?

  Rusya Federasyonu Merkez Bankası, 13 Temmuz 1990 tarihinde merkezi Moskova’da olmak üzere kurulmuştur. Rus anayasası ve Federal Kanununda görevleri açıklamıştır. Rus Bankası, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) üyelerindendir.

  Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Nedir?

  Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), 17 Mayıs 1930 tarihinde İsveç’in Basel şehrinde kurulmuştur. BIS’in İngilizce açılımı “Bank for International Settlements” ‘dır. BIS’e üye olan merkez bankalarının rezerv açısından koordinelerini sağlamak ve merkez bankaları arasında aracılık yapmak gibi görevleri vardır. Toplamda 55 ülkenin üye olduğu kuruluşa, Türkiye’de üyedir.

  Rus Rublesi Nedir?

  Rusya’nın kullanmış olduğu para birimine ruble denmektedir. Sadece Rusya’da değil, Abhazya ve Kuzey Osetya’da da kullanılmakta olan bir para birimidir. Piyasadaki kodu RUB olarak kullanılmaktadır.

  USD/RUB Nasıl Hesaplanmaktadır?

  Parite hesaplaması yapılırken sol tarafta kalan para birimi baz, sağ tarafta kalan para birimi karşıt döviz olarak alınır. Hesaplama sırasında üst kısma baz olan döviz, alt kısma ise karşıt döviz yazılır. Bundan dolayı USD/RUB paritesi hesaplanırken USD sol tarafta olduğu için baz, RUB ise sağ tarafta olduğu için karşıt dövizdir. Karşıt döviz her zaman dengeyi değiştirmekte olan para birimidir. Dengeyi değiştiren para birimi alt kısımda olacak şekilde hesaplanmaktadır. Bu şekilde USD/RUB paritesinin hesaplanması gerçekleşmektedir.

  Egzotik Parite Nedir?

  Egzotik parite, majör ve minör paritelerin içinde yer almayan para birimleridir. Yani majör ve minör parite dışındaki tüm para birimleri egzotik parite olarak geçmektedir. Genel olarak riski seven yatırımcıların tercih ettiği bir parite türüdür. Bu parite türünün riskli olmasının nedeni, çok fazla dalgalanmalar yaşamasından dolayıdır. Majör parite ve minör pariteye göre daha az tercih edilen ve piyasada likit akışı daha az olan bir parite türüdür. Türk Lirası, Meksika Pesosu, Tayvan Doları, Rus Rublesi, Polonya Ziloti, Danimarka Kronası ve Suudi Arabistan Riyali; egzotik parite olarak bilinmektedir.

RUB/USD - Rus Rublesi Amerikan Doları Sıkça Sorulan Sorular
 • Rus rublesi, egzotik parite türüne dahil olan bir para birimidir.

  USD/RUB paritesi, Amerikan doları ve Rus rublesinin birleşmesiyle oluşan bir çift döviz paritesidir.

  Rusya Merkez Bankası, Rusya’nın Moskova şehrinde bulunmaktadır.

  Egzotik parite olarak Türk Lirası, Danimarka Kronası, Tayvan Doları, Rus Rublesi, Meksika Pesosu, Polonya Ziloti, ve Suudi Arabistan Riyali sayılmaktadır.

  Rus rublesi, sağ tarafta yer almasından dolayı karşıt döviz olarak hesaplanmaktadır. Baz olabilmesi için sol tarafta bulunması gerekmektedir. Bunun yerine USD/RUB paritesinde baz olarak dolar ele alınır.

RUB/USD - Rus Rublesi Amerikan Doları Hakkında Son Haberler
Teknik Analiz