USD/TRY
9.262
%0.91
GBP/TRY
12.772
%1.31
EUR/TRY
10.7921
%0.69
BITCOIN
60,320.46
%-1.85
ETHEREUM
3,845.56
%-0.56
DOGE
0.23690000
%1.41
BINANCE COIN
463.80
%-1.49
analizler-gorusler

Petrol Fiyatları ve OPEC Toplantısının Etkileri

OPEC+ toplantısının sonucunda ortaya çıkan anlaşmazlık petrol fiyatları üzerindeki negatif etkisini devam ettiriyor. Petrol üretimi ve talebi dengeleri istikrarsız ilerlemeye devam ediyor. Dünya BAE ile Suudi Arabistan'ın yeniden anlaşmaya varmasını bekliyor.

Petrol vadeli işlemleri Perşembe günü düştü ve veriler ABD'de akaryakıt arzında artış olduğunu gösterdi. Raporların Birleşik Arap Emirlikleri ile Suudi Arabistan'ın gelecek aydan itibaren üretim kısıntılarını daha da gevşetecek bir uzlaşmaya vardıklarını söylemesinin ardından önceki seansta başlayan düşüşü genişletti.

Petrol’de Düşüş Devam Ediyor

Ağustos teslimatı için West Texas Intermediate ham petrolü CL00, -%1.19 CLQ21, -%1.19, New York Ticaret Borsası'nda varil başına 1.20$ veya %1.7 düşüşle 71.93$'a geriledi. 

Eylül Brent ham BRN00, %-1.26 BRNU21, %-1.26, küresel gösterge, ICE Vadeli İşlemler Avrupa'da varil başına 1.07$ veya %1.4 düşüşle 73.71$'dan işlem gördü.

OPEC Toplantısı ve Etkileri

OPEC ve müttefiklerinin - OPEC+ olarak bilinen - toplantısı, BAE'den sonra önerilen üretim kısıntılarının hafifletilmesi konusunda bir anlaşma yapılmadan bu ayın başlarında sona erdi. 

BAE'nin haber vermesinin ardından ham petrol Çarşamba günü keskin bir düşüş yaşadı. Daha sonra BAE, Suudi Arabistan ile bir uzlaşmaya vardı. Ancak BAE, OPEC+ üreticileriyle herhangi bir anlaşmaya varılmadığını ve çeşitli haberlere göre görüşmelerin devam ettiğini ve diğer OPEC ülkelerinin desteğine ihtiyaç duyacağını söyledi.

‘BAE Petrol Üretimini Azaltmayacak’

Carsten Fritsch, Commerzbank’ta bir analist;

 ‘BAE'nin yüksek petrol üretiminin, OPEC+ üretiminde planlanan artışa karşı çıkıp çıkmayacağı da belli değil, bu da diğer ülkelerin üretimlerini daha az artırabileceği anlamına geliyor, ki bunu kabul etmeye pek istekli olmayacaklar,’ dedi.

‘Olmazsa, BAE'nin artan üretimi, sonuçta piyasada çok fazla petrole yol açabilecek OPEC+ üretiminde amaçlanan artışın üzerinde olacaktır,’ diye de ekledi.

‘Görüşme Yoksa, Anlaşma da Yok

Mizuho Securities enerji vadeli işlemleri direktörü Robert Yawger, tüccarların OPEC+'ın bildirilen uzlaşmayı onaylamak için bir toplantı yapıp yapmadığını görmek için izleyeceklerini söyledi.

‘Tüm OPEC+ üyelerinin, resmi OPEC+ politikası haline gelmesi için artış üzerinde anlaşması gerekecek. Görüşme yoksa,anlaşma da yok,’ dedi.

Petrole Talep Düşüşte

ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nden Çarşamba günü yayınlanan haftalık veriler, yerel ham petrol arzının art arda sekizinci hafta düştüğünü, aynı zamanda motor benzinine yönelik zımni talebin de düştüğünü ve bunun da yakıt arzında bir artışa yol açtığını ortaya koydu.

Dünya Petrol Talebinin Artması Bekleniyor

OPEC Perşembe günü dünya petrol talebinin 2021'de Haziran tahmininden farklı olarak günde 6 milyon varil artacağını tahmin ediyor ve toplam talebin günde ortalama 96,6 milyon varil olması bekleniyor.