USD/TRY
9.262
%0.91
GBP/TRY
12.772
%1.31
EUR/TRY
10.7921
%0.69
BITCOIN
60,589.69
%-1.95
ETHEREUM
3,867.16
%0.14
DOGE
0.23830000
%2.14
BINANCE COIN
466.40
%-0.66
Rus Rublesi logo

Rus Rublesi

0.13031
%1.32
Alış & Satış 0.13023 0.13031
Yüksek & Düşük 0.13069 0.12839
Rus Rublesi Hakkında Yorumlar
Canlı
Rus Rublesi Hakkında Bilgiler
 • RUB Nedir?

  RUB, Rusya’nın para birimi olan Rus rublesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Sadece Rusya’da kullanılmayan Rus rublesi, Güney Osetya ve Abhazya’da da resmi olarak kullanılmakta olan para birimidir. Rus rublesi, 13. yy’dan beri kullanılmaktadır. Bu da Rus rublesini İngiliz sterlininden sonra dünyadaki en eski para birimi yapmaktadır.

  Rus Rublesinin Önemi

  Çok eski bir geçmişe sahip olan Rus Rublesi, 1710 yılından beri kullanılmakta olan bir para birimidir. Dünyadaki en eski para birimlerinden biri olarak bilinmektedir.
  1 Ocak 1922 tarihinde “ikinci ruble” çıkarıldı. Bir yıl sonra yeniden piyasaya “üçüncü ruble” sürüldü. 1924 yılına gelindiğinde ise “altın ruble” adlı bir ruble çıkarıldı.
  Rus banknotu, 1. Dünya Savaşı’ndan beri devlete ait olan bir fabrikada ve St. Petersburg Darphanesinde basımı yapılmaktadır.
  Ukrayna Ulusal Bankası, 2017 yılında Rus banknotlarının dolaşımda bulunmasını yasakladı.
  Petrol kaynakları açısından zengin olan Rusya, siyasi açıdan karışık durumda olmasından dolayı petrol fiyatlarını etkilememektedir.
  Sadece petrol değil tahıl olarak da en büyük ithalata sahip ülkeler arasındadır.

  Rus Rublesi Hangi Pariteye Dahildir?

  Parite, iki farklı para biriminin birbirine olan karşılığına denmektedir. Egzotik, majör ve minör olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Rus rublesi, egzotik pariteye dahil bir para birimidir. Egzotik pariteler, majör ve minör olmayan pariteleri kapsamaktadır. Egzotik pariteler, yatırım açısından daha riskli olmasından dolayı pek fazla tercih edilmemektedir. Daha çok yerel yatırımcılar tarafından kullanılan bir paritedir. Egzotik pariteye sadece Rus rublesi değil, Türk lirası, Polonya ziloti, Meksika pesosu, Danimarka kronası, Suudi Arabistan riyali, Tayvan doları ve Brezilya reali de dahildir.

  Rusya Merkez Bankası Nedir?

  Rusya Merkez Bankası, 13 Temmuz 1990 tarihinde Moskova’da kuruldu. Rus rublesinin güvenliğinden, basılmasından ve dağıtılmasından sorumlu olan bir merkez bankasıdır. BIS üyesi olan Rusya Merkez Bankası, Elvira Nabiullina tarafından başkanlığı yapılmaktadır.

  BIS (Bank for International Settlements) Nedir?

  BIS (Bank for International Settlements), Türkçe karşılığı olarak Uluslararası Ödemeler Bankası; merkez bankaları arasındaki bağlantıyı ve koordine olmalarını sağlayan finans kuruluşudur. 55 ülke tarafından üyeliği olmakta ve bu üyeler arasında da Türkiye’de bulunmaktadır. BIS’in merkezi 1930 yılında kurulduğundan beri İsviçre’nin Basel şehrinde bulunmaktadır.

  Rus Rublesinin Banknotları Nelerdir?

  Rus rublesinin toplamda yedi banknotu bulunmaktadır. 5 ruble, 10 ruble, 50 ruble, 100 ruble, 200 ruble, 500 ruble, 1000 ruble, 5000 rubleden oluşmaktadır. 5 ruble ve 10 ruble çok fazla kullanılan bir banknot değildir.
  Rus rublesinde sekiz madeni para bulunmaktadır. 1 kapik, 5 kapik, 10 kapik, 50 kapik, 1 ruble, 2 ruble, 5 ruble ve 10 rubleden oluşmaktadır. 1 kapik ve 5 kapik en az kullanılan madeni paralarıdır.

  En çok Tercih Edilen Rublesi Pariteleri Nelerdir?

  USD/RUB: Dünyada yatırımcılar tarafından çokça tercih edilen bir paritedir. Amerikan dolarının Rus rublesindeki karşılığı göstermektedir. USD baz olarak, RUB karşıt döviz olarak hesaplanmaktadır. USD majör bir paritedir.
  EUR/RUB: Yatırımcıların ilgi odağında olan diğer bir parite de EUR/RUB’dur. Avrupa Birliğinin kullandığı euro, dünyada en çok kullanılan para birimlerindendir. Euro’nun ruble karşısındaki değerini bulan bir paritedir. Euro baz olarak, ruble ise karşıt döviz olarak hesaplaması yapılmaktadır. Euro majör parite olarak bilinirken, Rus rublesi egzotik parite olarak bilinmektedir.
  TRY/RUB: İki paritede egzotik parite olarak geçmektedir. Türk lirasının ruble karşısındaki değerini ölçen paritedir. Türk lirası baz olarak, ruble ise karşıt döviz olarak hesaplanır.

  Rus Rublesinin Tarihçesi

  13. yy’dan beri kullanılmakta olan bir para birimidir. Dünya çapında en eski para birimleri arasında bulunmaktadır. Aralık 1991 yılında modern Rus rublesini geliştirdiler ve Eylül 1993 tarihine kadar Sovyet rublesi olarak kullanıldı.

Rus Rublesi Hakkında Son Haberler