USD/TRY
9.5867
%0.03
GBP/TRY
13.2136
%-0.06
EUR/TRY
11.1464
%-0.03
BITCOIN
62,813.90
%3.09
ETHEREUM
4,208.84
%3.31
DOGE
0.26420000
%0.65
BINANCE COIN
484.20
%1.57
gundem

Türk Bankadan Yeni İklim Endeksi

Garanti BBVA CDP(Carbon Disclosure Project) etkinliğinde ‘Garanti BBVA İklim Endeksi’ ni tanıttı. 14 Temmuz 2021 günü Garanti BBVA Borsa İstanbul ile işbirliği içinde yürüteceği ‘Garanti BBVA İklim Endeksi’ni halka duyurdu.

Garanti BBVA CDP(Carbon Disclosure Project) etkinliğinde ‘Garanti BBVA İklim Endeksi’ ni tanıttı. 14 Temmuz 2021 günü Garanti BBVA Borsa İstanbul ile işbirliği içinde yürüteceği ‘Garanti BBVA İklim Endeksi’ni halka duyurdu.

Garanti BBVA İklim Endeksi Tanıtıldı.

14 Temmuz Çarşamba günü Garanti BBVA bankası iklim finansmanı konusunda attığı adımı duyurdu. Sabancı Üniversitesi’nin yürüttüğü CDP (Carbon Disclosure Project) Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilecek olan proje Borsa İstanbul’da gerçekleşem gong töreninde duyuruldu.

Sürdürülebilir Finans

Yapılan açıklamada Garanti BBVA, duyurdukları endeksle neleri hedeflediklerinden bahsetti. Bahsi geçen endeks, banka için iklim riski konusunda şirketlerin şeffaflıklarını artırmak, sürdürülebilir finans pazarını genişletmek amaçları doğrultusunda hayata geçirilecek. 

İklim Finansmanı İçin Baz Oluşturabilecek

Garanti BBVA İklim Endeksi tanıtıldı. Tanıtılan endekste, Borsa İstanbul ile iş birliği kurulduğu da duyuruldu. Borsa İstanbul ile ortak hazırlanan endeks hazırlanırken endeksin neye göre ve nasıl hesaplanacağı, seçim yaparken nelere dikkat edeceği gibi kurallar Borsa İstanbul danışmanlığında belirlendi. Garanti BBVA İklim Endeksi, Türkiye’de sürdürülebilir finans ve iklim finansmanı konularında baz alınabilecek bir endeks olarak planlandı. 

Borsa İstanbul’un Ortaklıktaki Payı

Borsa İstanbul Garanti BBVA ile iş birliği yaptı ve bir iklim endeksi oluşturduklarını duyurdu. Çarşamba günü yapılan açıklamada, Garanti BBVA İklim Endeksi duyuruldu. Borsa İstanbul ile işbirliği içinde içinde oluşturulan endeksin hesaplanması görevini Borsa İstanbul üstlendi. Endeksle işlem yapacak şirketlerin henüz belirlenmediği ve CDP verileri ile belirleneceğini duyuran banka, endeksin sürekliliğini sağlama işini de Borsa İstanbul’a bıraktı. Endeks verilerini dağıtma işlemini de Borsa İstanbul gerçekleştirecek.

CDP’de İyi İşlem Gösteren Şirketler Öne Çıkarılacak

Garanti BBVA İklim Endeksi Borsa İstanbul işbirliği ile günlük ortalama işlem hacmi 10 Milyon TL’den fazla olan hisse senetleinin dahil olduğu bir endeks olacak. İklim değişikliği ile mücadele kapsamında iyi performans gösteren şirketlerin öne çıkarılacağı endeks, bu şirketlerin portföylerinin fiyat ve getiri performanslarını ölçecek.

Dönüm Noktası

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, Garanti BBVA İklim Endeksi ile ilgili;

2Sadece son 60 yılda insanlık olarak atmosfere 100ppm CO2 saldık. Bu oran, 10,000 yıldan daha uzun bir süre önce son buzul çağının sonuna doğru meydana geldiği gibi, önceki doğal artışlardan 100 kat daha hızlı. Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli'ndeki bilim danışmanları, limitlerin, 2 derece için 475 ppm veya 1,5 derece için 425 ppm'den fazla olmayan bir atmosferik CO2 konsantrasyonu anlamına geldiğini tahmin ediyorlar. Eğer 1,5 derece hedefine ulaşabilmeyi hala düşünüyorsak geriye sadece küresel olarak 6 ppm’lik bir bütçemiz kaldı. Kısacası artık bir dönüm noktasının eşiğindeyiz ve bu eşikteyken bir sonraki adımın doğru yönde olduğundan emin olmamız gerek. İklim aciliyeti açısından iş dünyası olarak sorumluluğu üstlenmemiz ve iklim hareketini tüm tabana yaymak için uzlaşmacı fırsatlar sunan, teknolojiyi arkasına alan inovatif girişimlerle yeni bir iyileşme dönemi yaratmamız gereken bir dönemdeyiz,’ dedi.