USD/TRY
8.454
%0.03
GBP/TRY
12.8915
%0.46
EUR/TRY
10.897
%-0.03
BITCOIN
61,774.07
%-0.98
ETHEREUM
3,784.17
%-2.64
DOGE
0.24620000
%1.99
BINANCE COIN
483.60
%2.09
kripto-para

Türkiye Kripto Para Düzenlemesinin Detayları Belli Oldu

Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu, kripto varlıklara yönelik bir düzenleme hazırladığını duyurdu. Başkan Ali İhsan Güngör, düzenlemenin iki ana başlıkta hazırlanacağını duyurdu.Yeterlilik ŞartıSermay...

Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu, kripto varlıklara yönelik bir düzenleme hazırladığını duyurdu. Başkan Ali İhsan Güngör, düzenlemenin iki ana başlıkta hazırlanacağını duyurdu.

Yeterlilik Şartı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali İhsan Güngör, kripto para platformlarının yöneticilerine ve kurucularına yeterlilik ve benzeri gibi şartlar getirileceğini söyledi.

‘Kripto Varlıklarda Düzenleme Arayışı Çalıştayı’nda konuşan SPK Başkanı Güngör, Türkiye’nin kripto para düzenlemesi ile ilgili detayları anlattı. Şimdiye kadar alınan kararlardan bir yol haritası çizdi. Kripto platform kuruluşlarına lisans ve kurucu yöneticilerine yeterlilik gibi şartlar getirileceğini belirtti.

İki Ana Başlık’ta İncelenecek

Çalıştaydan aktarılan bilgilere göre SPK Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Yasal düzenleme iki ana başlıkta toplanacak. Kripto varlıkların ihrâcı ve kripto varlık hizmet sağlayıcı platformları. Platform kuruluşlarına lisans, kurucu ve yöneticilerin yeterlikleri vb. şartlar getirilecek. Platformlarda kripto varlıkların saklanması hususu da ayrıca düzenlenecek. Fiyat manipülasyonlarına karşı denetleyici ve önleyici mekanizmalar söz konusu olacak. Bu konular bizi en çok zorlayan hususlar."