USD/TRY
9.6153
%1.08
GBP/TRY
13.2482
%0.55
EUR/TRY
11.2367
%1.02
BITCOIN
60,661.09
%-3.57
ETHEREUM
3,962.33
%-3.56
DOGE
0.24620000
%0.49
BINANCE COIN
478.90
%0.48
kripto-para

Ünlü İsim Bitcoin Hayranlığını Sürdürüyor

Apple kurucu ortağı Steve Wozniak Bitcoin (BTC) konusundaki olumlu duruşunu yineledi.Bitcoin’e Hala Yatırım YapmadıApple kurucu ortağı Steve Wozniak, yıllar önce “Bitcoin tek dijital altındır” diye...

Apple kurucu ortağı Steve Wozniak Bitcoin (BTC) konusundaki olumlu duruşunu yineledi.

Bitcoin’e Hala Yatırım Yapmadı

Apple kurucu ortağı Steve Wozniak, yıllar önce “Bitcoin tek dijital altındır” diyerek Bitcoin’i desteklediğini açıkça belirtmişti. Geçtiğimiz günlerde Bitcoin’e yine övgüler yağdıran Wozniak’ın BTC'ye hala yatırım yapmadığını bildiriyor.

‘Benzersiz Bir Matematiksel Formül’

Bitcoin savunucusu Wozniak'ın, Latin Amerika'da büyük bir sanal etkinlik olan Talent Land Digital 2021'de Bitcoin'den “teknoloji mucizesi” ve “benzersiz bir matematiksel formül” olarak bahsettiği bildirildi.

Bitcoin Altından Daha İyi

Apple kurucu ortağı Steve Wozniak Bitcoin’in altından daha iyi olduğunu düşündüğünü açıkladı. El Sol de México adlı yerel bir haber ajansının perşembe günü bildirdiğine göre, Wozniak Bitcoin madenciliğinin altın bulup çıkarmaktan daha kolay olduğunu söyledi.

Dijital Altın

Altın ve Bitcoin arzının sınırlı olmasının her iki birimin potansiyel olarak piyasada değerini koruyor. Bu sebeple birçok endüstri analisti Bitcoin'e "dijital altın" adını verdi. Altın, fiziksel arz ve çıkarma zorluğu ile sınırlı. Bitcoin madenciliği ise kaynak koduyla 21 milyon jetonla sınırlandırıldı. Bu durum da 2140'ta son madeni paranın çıkarılacağı ve tek bir yeni Bitcoin olmayacağı anlamına geliyor. Bitcoin ve altının ortak noktaları Bitcoin’in piyasalarda ‘dijital altın’ olarak anılmasına sebep oldu.

Meksikalı Milyarder Wozniak İle Aynı Fikirde

Wozniak'ın açıklamalarından önce  Meksika'nın en zengin üçüncü adamı Ricardo Salinas Pliego Bitcoin'i yeni altın olarak adlandırmanın "kesinlikle doğru" olduğunu açıklamıştı.

Milyarder işadamı, "Bitcoin yeni altın, ancak çok daha taşınabilir, Bitcoin'i taşımak cebinizde altın külçeleri bulundurmaktan çok daha kolay" dedi.

Jack Dorsey’den Fikir Aldı

Wozniak, Haziran 2018'de “Bitcoin saf dijital altındır” iddiasında bulunmuştu. Bugünkü açıklamaları da yine bu minvaldeydi. Anonim bir isim, Apple kurucu ortağının, Bitcoin'in dünyanın tek para birimi olarak ortaya çıkacağını defalarca savunan Twitter CEO'su Jack Dorsey'in Bitcoin hakkındaki yorumlarını takip edip, onlardan fikir aldığını iddia etti.