USD/TRY
9.3551
%0.24
GBP/TRY
12.8929
%0.47
EUR/TRY
10.9006
%-0.03
BITCOIN
61,769.00
%-0.94
ETHEREUM
3,785.38
%-2.51
DOGE
0.24620000
%1.86
BINANCE COIN
483.80
%2.20
USD Coin (USDC) logo

USD Coin (USDC)

0.99990000
%-0.03
Son 0.99990000
Yüksek & Düşük 1.00 0.99980000
USD Coin (USDC) Hakkında Yorumlar
Canlı
USD Coin (USDC) Hakkında Bilgiler
 • USD Coin (USDC) Nedir?

  USD Coin (USDC), Açık kaynak kodlu, 1 ABD dolarına sabitlenmiş stablecoindir. USDC, USD destekli olan kripto para birimlerine alternatif olarak üretilmiştir. stablecoin olan USDC, Eylül 2018'de sınırlı sayıda üretilerek piyasaya sürüldü. USDC tokenlerin kullanımı, ERC-20 akıllı sözleşmesi ile desteklenmektedir. ERC-20, Ethereum’un ağlarında tokenları yayınlamak için belirli kuralları tanımlayan protokole denmektedir. USDC, kripto para birimleri arasında en şeffaf stablecoin olarak bilinmektedir.

  USD Coin (USDC) Coin Kurucusu Kimlerdir?

  USD Coin (USDC), Coinbase ve Boston merkezli olan Circle şirketi tarafından bulunmuştur. CENTRE Consortium tarafından Eylül 2018 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Circle; peer-to-peer ödeme teknolojisi olan, Jeremy Allaire ve Sean Neville tarafından geliştirilen Ekim 2013 yılında kurulmuş bir şirkettir.

  Piyasada Ne kadar USD Bulunmaktadır?

  USD Coin (USDC), piyasada sınırlı sayıda bulunmaktadır. Dolayısıyla sınırlı sayıda olmasından kaynaklı piyasada ne kadar USDC bulunduğu bilinmemektedir. USDC almak isteyen kullanıcı, elindeki ABD doları ile USDC alımı yapıp bu işleme göre USDC üretimi yapılır. Yani talebe göre USDC üretimi yapılmaktadır.

  USD Coin (USDC) Güvenli mi?

  Piyasada bulunan tüm USDC’ler Ethereum blok zinciri üzerinde işlem yapan ERC-20 tokenini kullanmaktadır. Bundan dolayı USDC, Ethereum tabanlı uygulamalarda yapılan güncellemelerden faydalanabilmektedir.

  USD Coin (USDC)’nin Avantajları Nelerdir?

  USD Coin (USDC), dünyaca tanınmış şirketler tarafından ilgi görmekte ve desteklenmektedir.
  USD Coin (USDC) kullanıcıları, sınır ötesi kripto para transferlerinde oldukça hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu hızlı işlem sayesinde kullanıcı zamandan tasarruf etmiş olur.
  USD Coin (USDC) ile ticaret yapan şirketler, dolar ile entegre olarak yüksek ya da düşük değerlerde transfer yapabilmektedirler.


  USD Coin (USDC)’nin Dezavantajları Nelerdir?

  USD Coin (USDC), sanal cüzdanlarda saklanmasından dolayı internet üzerinden olabilecek siber saldırılara açık konumdadır. Bu saldırıların gerçekleşmemesi için en güvenli cüzdan olan donanım cüzdanında USDC’lerin saklanması tercih edilmelidir.
  USD Coin (USDC), stablecoin olduğundan dolayı kısa zamanda kâr sağlanmak için tercih edilen bir kripto para birimi değildir.

  USD Coin (USDC) Nereden Alınır?

  USDC almak için USDC’nin satışının yapıldığı güvenilir bir siteye üye olunmalıdır. Binance, Coinbase Exchange, Uniswap, borsalarından USDC alabilir veya satışını gerçekleştirebilirsiniz. Bu sitelerden herhangi birine üye olduktan sonra oluşan sanal cüzdan ile birlikte kripto paralarınız güvenli bir şekilde saklanmaktadır.
  USD Coin (USDC)’nin Amacı Nedir?
  USD Coin (USDC)’nin amacı, blok zinciri üzerinden ABD dolarını temsil eden bir kripto para birimi geliştirerek ticari anlamda kullanılmasını sağlamaktadır. Ayrıca dolar tutarlarının küsüratlarını ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

  USDC ve USDT Arasındaki Fark Nedir?

  Centre’ın açıklamasına göre, USDC diğer stablecoinlerden ayıran özelliği şeffaf olması olarak gösterdi. USDT ise USDC kadar şeffaf bir yapıda değildir.
  Eğer kullanıcının yüklü miktarda parası var ve bu parayı kripto paraya çevirmek istiyorsa USDT yerine, USDC’yi seçmesi daha kârlı olacaktır. Böylelikle paranın değeri düşmeyecektir.
  USDC’nin çalıştığı, ortaklık sağladığı kurum ve şirketler USDT’nin çalıştığı şirketlerden daha güvenilir.
  USDC git gide daha da gelişip güncellenerek USDT’yi geçmek durumundadır.
  USD Coin, Centre Consortium tarafından üretilmiştir. USDT ise Tether Holdings Limited tarafından çıkarılmıştır.

  Stablecoin Nedir?

  Stablecoin (sabit coin), değerleri başka bir varlığın fiyatına sabitlenmiş dijital varlıklara sabitcoin veya stabilcoin denmektedir. Yatırımcıların fonlarını, iniş ve çıkışlardan koruma hedefinde olan bir coin türüdür.

USD Coin (USDC) Hakkında Son Haberler