USD/TRY
9.6153
%1.08
GBP/TRY
13.2482
%0.55
EUR/TRY
11.2367
%1.02
BITCOIN
60,632.99
%-3.61
ETHEREUM
3,964.02
%-3.53
DOGE
0.24640000
%0.57
BINANCE COIN
479.00
%0.48

JPY/USD-Japon Yeni Amerikan Doları

113.53
%-0.42
Alış & Satış 113.45 113.53
Yüksek & Düşük 114.2 113.41
Japon Yeni Amerikan Doları Hakkında Yorumlar
Canlı
Japon Yeni Amerikan Doları Hakkında Bilgiler
 • USD/JPY Nedir?

  Amerikan dolarının, Japon Yeni ile işlem yapmasına USD/JPY paritesi olarak ifade edilmektedir. USD/JPY, majör bir paritedir. ABD dolarını baz olarak almaktadır. Yen ise karşıt para olarak almaktadır. USD/JPY, Japon yeninin döviz kurunda temsil eden simgesidir.

  USD/JPY Nasıl Hesaplanır?

  Parite hesaplanmasında üst tarafa baz olanı, alt tarafa ise karşıt olan para birimi yazılmaktadır. Alta kısma yazılan para birimi, dengeyi değiştirmiş olan para birimidir. USD/JPY’de dengeyi değiştiren Yen’dir. Bundan dolayı Yen, karşıt para olarak alınmaktadır. Baz olarak ise Dolar alınmaktadır. Bu şekilde USD/JPY paritesi hesaplanmış olur.

  USD/JPY’i Ne Etkiler?

  Japonya (BOJ) ve ABD Merkez Bankası (FED) açıklamaları, söylemleri ve yapmış oldukları her işlem USD/JPY değerlerinde hareketlenmesinde büyük rol oynamaktadır. USD/JPY paritesinde, ABD doları ve Japon Yeni'nin değerini etkileyen faktörlerden etkilenir. ABD’de olan bir olay değerinin düşmesine veya yükselmesine neden olur. Bu düşüş ve yükseliş yaşanan olayı duruma bağlıdır. Aynı şey Japon yeni içinde geçerlidir. Japonya’da yaşanan kötü ya da iyi bir olay, USD/JPY paritesinin değerini etkilemektedir.

  USD/JPY Paritesi Güvenli mi?

  21. yüzyıl itibari ile Japon ekonomisi güvenli olan para birimleri arasında yerini almaktadır. Güvenli olarak kabul edilmesi, piyasada yaşanan düşüşlerde yatırımcıların çokça tercih ettiği bir para birimi yapmaktadır. Bu sayede Japon yeni yatırımcıların tercih etmesiyle değeri yükselmeye başlamaktadır.
  2007 yılında Japon yeni düşüşe geçmeye başladı. Zamanla ABD dolarına karşı değer kaybetmeye başladı. 2013 yılına gelindiğinde ise Japonya Merkez Bankasının (BOJ) yaptığı değişimler sonrası piyasa değeri gittikçe düşüşe uğramaya başladı.
  USD/JPY Paritesine Ne Zaman Yatırım Yapılır?
  Japonya’nın para birimi olan Japon yeni, rezerv para birimi olarak kullanılmaktadır. ABD doları da aynı şekilde rezerv olarak kullanılan bir para birimidir.
  Genel olarak yatırımcılar USD/JPY paritesinde işlem yapmayı düşünüyorsa, sabah saat 8 ile 11 arası yapılması daha uygun olmaktadır. Bu saatler arasında piyasadaki oynamalar büyük fırsatları yakalamak için büyük bir şans niteliğindedir. Böylece büyük fırsatları yakalayarak kârlı bir ticaret yapılmış olur.

  BOJ (Bank of Japan) Nedir?

  Japonya Merkez Bankası (BOJ), 10 Ekim 1882 yılında Tokyo’da kurulmuştur. başkanlığını Haruhiko Kuroda tarafından yapılmaktadır. Japon Yeni’nin basımından, dağıtımından, enflasyonun kontrolünden sorumlu olan bir merkez bankadır. FED (Amerika Merkez Bankası) ve ECB (Avrupa Merkez Bankası) ‘ından sonra en büyük merkez bankası olarak sayılmaktadır.

  FED (Amerika Merkez Bankası) Nedir?

  FED (Federal Reserve), Amerika’da kurulan bir merkez bankasıdır. Dünyanın en büyük üç ana merkez bankasından biridir. Merkezi Washington olan FED, 23 Aralık 1913 tarihinde kurulmuştur. Şu anda başkanlığını Jerome Powell yapmaktadır. FED, doların dağıtımından ve basılmasından sorumlu olan merkez bankasıdır.

  Japon Yeni Nedir?

  Japon yeni, Japon para birimine denmektedir. Amerikan doları, Euro ve Sterlin’den sonra en yaygın kullanılan para birimi olarak bilinmektedir.

  Parite Nedir? Türleri Var mıdır?

  Parite, Türkçe karşılığı eşitlik anlamına gelmektedir. Farklı ülkelerin para birimlerini birbiriyle karşılaştırılmasına parite denmektedir. Paritenin üç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; majör parite, minor parite ve egzotik paritedir.
  Majör parite;Amerikan Doları (USD), Euro (EUR), İngiliz Sterlini (GBP), Avustralya Doları (AUD), Kanada Doları(CAD), İsviçre Frangı(CHF) ve Japon Yeni (JPY) gibi dünyanın en iyi ekonomisine sahip ülkelerin para birimleridir.
  Minor parite; genel olarak yerel yatırımcıların tercih ettiği, bir minor ve bir majör pariteden oluşan parite çeşididir.
  Egzotik parite ise; majör ve minor olmayan yani bu iki pariteye dahil olmayan pariteye denmektedir.

Japon Yeni Amerikan Doları Hakkında Son Haberler