USD/TRY
9.3532
%0.03
GBP/TRY
12.891
%0.45
EUR/TRY
10.8989
%0.37
BITCOIN
61,890.81
%-0.72
ETHEREUM
3,795.00
%-2.39
DOGE
0.24630000
%3.14
BINANCE COIN
484.90
%2.47
Stellar (XLM) logo

Stellar (XLM)

0.37750000
%-2.98
Son 0.37750000
Yüksek & Düşük 0.39570000 0.37470000
Stellar (XLM) Hakkında Yorumlar
Canlı
Stellar (XLM) Hakkında Bilgiler
 • Stellar (XLM) Nedir?

  Stellar (XLM); açık kaynaklı, bir merkeze bağlı olmayan, dağınık ve açık kodlu kripto para birimidir. Stellar’ın amacı, bankalar arası uluslararası transfer işlemlerini sağlamak için geliştirilmiştir. Bu protokol, Stellar Geliştirme Vakfı tarafından desteklenmektedir. Daha sonra bu vakıf, Stripe ile işbirliği yaparak 3 milyon dolarlık bir destek aldı. Stripe, merkezi olmayan ödeme ağıdır. Stellar (XLM), 2014 yılında piyasaya sürüldü.

  Stellar Kim Tarafından Kuruldu?

  2013 yılında Jed McCaleb, Ripple’dan ayrıldıktan sonra avukat Joyce Kim ile birlikte Stellar’ı kurmaya karar verdiler. 2014 yılında resmi olarak piyasaya sürüldü.

  Stellar ile Ripple Arasındaki Fark Nelerdir?

  Stellar, açık kaynak kodunu kullanarak, Stellar Geliştirme Vakfı tarafından geliştirilmiştir.
  Ripple bir merkeze bağlı olarak geliştirilmiştir fakat Stellar herhangi bir merkeze bağlı değildir.
  Stellar, Stellar Consensus Protokolü ile çalışmaktadır. Ripple ise Ripple Protokolü Konsensüs Algoritması ile çalışmaktadır. Böylece Ripple protokol açısından bir benzerliği yoktur.
  Ripple’da çalışan sayısı 200 kişiye yakındır. Stellar’da çalışan sayısı ise 20-30 kişilik bir ekiptir.
  Stellar, kâr amacı olmayan bir protokole sahiptir. Ripple ise kâr amacı olan bir protokole sahiptir.

  Dolaşımda Kaç Adet Stellar Bulunmaktadır?

  2015 yılında piyasaya sürüldüğü zaman toplam olarak 100 milyar XLM üretildi. Toplam arzı 50 milyar XLM ve bunların 20.7 milyar XLM’si dolaşımda bulunmaktadır. Stellar Geliştirme Vakfının açıklamalarına göre 2019 yılında XLM’lerin yarısından fazlasını yaktığını söyleyerek 30 milyar XLM’yi kontrol ettiğini açıklamıştır.

  Stellar (XLM) Nasıl Kullanılmaktadır?

  Stellar sahibi olmak için ilk adım olarak sanal bir cüzdan edinilmelidir. Bu cüzdan sayesinde işlemleri gerçekleştirebilir. Cüzdan verilirken cüzdanla birlikte bir adres verilmektedir. Bu adres ile takas ya da alım yapılır. Böylece yapılacak olan işlemler bu cüzdan sayesinde gerçekleşir.

  Stellar (XLM) Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Stellar, madencilik yapan bir kripto para birimi değildir. Stellar’da toplam miktar için bir sınırlama olmamasından dolayı madencilik yapılamamaktadır. Dolayısıyla bu durum madencilik yapmaya engel olmaktadır.

  Stellar, Güvenliğini Nasıl Sağlamaktadır?

  Kripto para birimi olan Stellar, güvenliğini Stellar Consensus Protokolü ile sağlamaktadır. Bu protokol, merkezi olmayan, düşük gecikme süresi ve esnek güvenlik sağlayan bir protokoldür. Bu protokol ile birlikte kötü amaçlı yazılımlardan korunarak güvenlik önlemi alınır. Yapılan işlem çok hızlı ve ucuz bir şekilde halledilir.

  Stellar Cüzdanları Nedir?

  Stellar cüzdanı, kullanıcının sahip olduğu XLM’leri depoladığı bir cüzdan konumunda değildir. Bu cüzdanın amacı kullanıcının sahip olduğu XLM’leri satışını ya da alımını gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Cüzdanı kullanmak için verilen bir anahtar sayesinde işlemler yapılır.

  Stellar Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?

  Üç şekilde Stellar cüzdan sahibi olunmaktadır. Bunlardan biri Web Stellar Cüzdanıdır. Bu cüzdan, Stellar aldığınız şirketler tarafından korunmaktadır. Stellar alınan şirketlerin güvenilir olması bu bakımdan önemlidir. Yoksa cüzdan başkaların eline geçebilir.
  Masaüstü Stellar Cüzdanı, bilgisayara indirilerek elde edilen bir cüzdandır. Bu cüzdana ait bilgiler bilgisayarın hafızasına kaydedilir. Masaüstü Stellar Cüzdanı, internet aracılığı ile elde edildiği için internet üzerinden saldırılara açık konumdadır.
  Kağıt Stellar Cüzdan ise Genel Anahtar (public key) ve Özel Anahtar (private key) kodununun yazılı olduğu kağıtlara denmektedir. internet aracılığıyla elde edilmediği için hacklenme gibi bir sorunla karşılaşmamaktadır. Bu yüzden oldukça güvenli bir cüzdan çeşididir.

Stellar (XLM) Hakkında Son Haberler